Mali by si vziať jazdci príklad? Schumacher sa nikdy na nič nesťažoval, tvrdí Smedley
Michael Schumacher. Pre niekoho legenda, ikona či vzor mnohých mladých pretekárov. Pre iných zase záporák, ktorý vedel jazdiť aj špinavo a jazdec, ktorý svojou dominanciou nudil nejedného fanúšika za televíznou obrazovkou. Tak či onak, azda oba tábory sa zhodnú, že sedemnásobného majstra sveta počas pôsobenia vo Formule 1 zdobila pracovitosť. Rob Smedley navyše prezradil, že sa Nemec nikdy na nič nesťažoval – hoci mal na to nejeden vážny dôvod. V tomto môže ísť „Schumi“ najmä mnohým mladým pilotom, rozhodne príkladom.
Roba Smedleyho určite väčšina poznáte. Bývalý pretekový inžinier Felipeho Massu a v minulosti jeden z popredných predstaviteľov Ferrari strávil vo Formule 1 takmer dve dekády (a spätý je s ňou i dnes), počas ktorých prišiel do kontaktu s relatívne veľkým počtom pretekárov. V priebehu rokov spolupracoval aj s Michaelom Schumacherom – konkrétne v rokoch 2004 až 2006 – o ktorom sa vyslovil len v superlatívoch.
Smedley prezradil, že Schumacher sa nikdy na nič nesťažoval, a to ani medzi štyrmi očami, pričom bol vždy plne oddaný svojmu tímu.
„Michael si prešiel všetkými možnými ťažkými časmi,“ nechal sa počuť Rob Smedley. „Nikdy som ho nevidel sa ani raz medzi štyrmi očami niekomu sťažovať na niekoho alebo sťažovať sa spôsobom, ktorý nevytváral to, čo nazývam pozitívnym konfliktom.“
„Keď hovorím, že sa nikdy neuchýlil k ničomu inému než pozitívnej kritike, mám na mysli to, že keď niečo kritizoval, tak spôsobom, že ´máme problém, buďme v tomto probléme transparentní, ale poďme všetci týmto smerom.´ Mal absolútnu dôveru v technický tím a táto jeho dôvera sa potvrdila. Keď tím musel prekonať priepasti, bol tam ako motivačný faktor a pomáhal tímu.“
„Povedal niečo v zmysle: ´Je to v poriadku, verím ti, viem, že vyrobíš dobré auto.´ Nakoniec sme tie dobré autá vyrobili, vyrobili sme autá, ktoré si zaslúžili vyhrať majstrovstvá sveta.“
Smedley je presvedčený, že jazdci by sa aj v prípadoch, keď sa tímu nedarí, nemali uniesť emóciami a vznášať vôkol seba obvinenia.
„Keď sme vyhrávali 15 zo 17 pretekov alebo tak, bolo jednoduché sa o veciach baviť, hovoriť, že máme skvelú kultúru v tíme, že sme skvelí a tľapkať sa každých päť minút po chrbtoch,“ povedal 49-ročný Brit. „ Keď však čelíte ťažším obdobiam, až vtedy uvidíte skutočný charakter tímu a jednotlivcov. Pretekári v tom majú zohrávať kľúčovú úlohu.“
„Po roku ťažkostí alebo nejakom negatívnom období by ste sa nemali otočiť chrbtom voči svojmu tímu a povedať im, že je to všetko ich chyba. Je to neférové. Top auto dostanú v F1 len najlepší traja alebo štyria jazdci – len oni dostanú skutočne skvelé auto. Musíte byť realistami. Jednoducho nie je možné, aby ste disponovali tým najlepším autom v každom jednom roku a počas každej veľkej ceny.“
„Pozrite si, čím si v tomto roku, a rovnako tak aj v minulom, prechádzal Mercedes. V určitom okamihu proste príde niekto hladnejší po úspechoch a lepší a vyrobí rýchlejšie auto,“ uzavrel Smedley.