Norris a Ocon menia pohonné jednotky, Russell prevodovku (aktualizované) | Magazín F1 - F1online.sk

Norris a Ocon menia pohonné jednotky, Russell prevodovku (aktualizované)

Lando Norris
zdroj: Twitter/McLaren

V závere sezóny sa prejavuje nevyhnutná únava materiálu. V tomto roku sú „poslednými mohykánmi“ bez penalizácie už len piloti Haasu a Alfy Romeo. Trest napokon neminie ani Landa Norrisa a Estebana Ocona, ktorí sa doteraz s počtom nasadených komponentov držali v mantineloch pravidiel.

Šéf McLarenu Andreas Seidl ešte v piatok pred novinármi váhal, tvrdil, že McLaren to vyhodnocuje a rozhodnutie ešte len padne. V sobotu však FIA potvrdila, že partička z Wokingu sa napokon rozhodla pre výmenu. Britský mladík sa tak pripojí k Lanceovi Strollovi a Júkimu Cunodovi, ktorí taktiež pristúpili k výmene pohonnej jednotky a odštartujú z konca poľa.

Napriek slovám šéfa Mercedesu Tota Wolffa o tom, že Mercedes vyriešil problém so spoľahlivosťou, nezvládne ani jeden z jeho zákazníkov odjazdiť sezónu bez „straty kvetinky“. Lando bude posledným jazdcom s motorom nemeckej automobilky, ktorý bol nútený akceptovať trest.

Ten čaká aj Estebana Ocona. Jeho tímový kolega Fernando Alonso menil komponenty pohonnej jednotky v Austine, v Mexiku ho nasleduje aj Ocon. Ani pohonné jednotky Renaultu tak nevydržali odjazdiť celú sezónu s predpísaným počtom komponentov, a to napriek tomu, že sa piloti nedopustili žiadnej chyby či nehody. Tím však aj tak musel pre obavy zo spoľahlivosti pristúpiť k dodatočnej výmene a trestu.

S penalizáciou sa bude musieť vysporiadať aj pilot Williamsu George Russell. Ten vymenil komponenty pohonnej jednotky pred dvoma týždňami v Austine. V Mexiku však prišiel problém s prevodovkou. Rodák z King’s Lynn vstúpil do víkendu s opotrebovanou „piatkovou“ prevodovkou, ktorá však nevydržala. Do druhého voľného tréningu tak musel George nasadiť tú pretekovú, avšak aj tú postihla porucha. Williams tak bol nútený pristúpiť k výmene, ktorá Russella pripraví o päť miest na štarte pretekov.

„Trochu neobvykle nás postihli problémy s prevodovkou. Boli sme nútení nasadiť novú, čo znamená, že príde penalizácia,“ povedal Russell.

„Na konci prvého voľného tréningu sa objavil problém na Georgeovej prevodovke. V druhom tréningu sme preto nasadili tú pretekovú. Nanešťastie, aj tú postihla v prvom výjazde porucha, hoci odlišného charakteru. George tak nasadí nový kus, čo znamená, že do nedeľných pretekov dostane penalizáciu,“ povedal šéf Williamsu pre výkonnosť monopostov Dave Robson.

Možno vás zaujme

Komentáre