Mercedes odmietol ďalší test osemnásťpalcových pneumatík, zastúpi ho Ferrari | Magazín F1 - F1online.sk

Mercedes odmietol ďalší test osemnásťpalcových pneumatík, zastúpi ho Ferrari

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/Pirelli

Tím Mercedes mal budúci týždeň na francúzskom okruhu Paul Ricard testovať nové osemnásťpalcové pneumatiky. Pirelli tam chce vyskúšať mokré zmesi, avšak obhajcovia titulu túto príležitosť napokon odmietli. Čelia totiž riziku, že by sa vykonaním testu nezmestili do rozpočtového stropu. To však neplatí pre Ferrari, ktoré Mercedes na tomto teste zastúpi.

Pravidlá o rozpočtovom strope vstúpili do platnosti v tomto roku a už sme na nich vo vyjadreniach šéfov tímov párkrát narazili. Veľká nehoda Valtteriho Bottasa a Georgea Russlla v Imole, podľa šéfa Mercedesu Tota Wolffa, dokonca ohrozila vývojový plán jeho tímu. Aj preto sa na juh Francúzska na testy Pirelli napokon nevydá.

„Snažíme sa udržať pod rozpočtovým stropom, čo je pre nás určite dôležité,“ vyhlásil boss Mercedesu Toto Wolff. „Nemôžeme si dovoliť dodatočné náklady v súvislosti s týmto testom a vyslať našich mechanikov na takú dlhú cestu.“

To napokon využije Ferrari, ktoré do Francúzska svoju posádku vyšle a bude si môcť mokré pneumatiky vyskúšať. „V tíme sme už viackrát zopakovali, že rok 2022 je našou prioritou. Vyskúšať si pneumatiky a poskytnúť Pirelli pomoc pri vývoji nových pneumatík je pre nás dôležité.“

„Nás našťastie v Imole nepostihla žiadna veľká nehoda a máme v porovnaní s Mercedesom viac možností. Radi sme preto ponúknutú možnosť prijali a poskytneme potrebnú podporu,“ povedal šéf Ferrari Mattia Binotto.

Jeho tím vstúpil do monackého víkendu dobre i zle zároveň. Výkon Carlosa Sainza v prvom voľnom tréningu bol určite povzbudením, porucha Charlesa Leclerca naopak sklamaním. Monačan vo svojej kariére (či už v F1 alebo F2) ešte ani raz nedokončil svoje domáce preteky. V negatívnom trende pokračoval aj v úvodnom štvrtkovom voľnom tréningu, keď pre poruchu prevodovky odjazdil len jedno rýchle kolo.

„Nebol to začiatok, aký sme si predstavovali,“ priznal na tlačovej konferencii šéfov tímov Binotto. „Hneď v úvode tréningu nás postihol problém s prevodovkou, pre ktorý sme nemohli v jazdách pokračovať. Je to naozaj škoda, pretože v Monaku jazdec potrebuje získať sebadôveru a čím viac jazdíte, tým viac sebadôvery máte.“

„Teraz je dôležité, aby tím Charlesa čo najviac podporil, odviedol kvalitnú prácu a pomohol mu k dobrému víkendu. Má za sebou frustrujúcu minulosť na tejto trati a tento víkend sa to pokúsi napraviť. Pozná toto mesto a tieto uličky veľmi dobre a vie, že tu môže zajazdiť kvalitne. Myslím, že to je preňho dôležité,“ dodal Binotto.