Snažil som sa predstierať, že sa to nikdy nestalo, hovorí Lawson o dvoch víkendoch s Red Bullom


Liam Lawson je ďalší z dlhého zoznamu pilotov, ktorí dokázali vzkriesiť svoje kariéry napriek tomu, že v Red Bulle utŕžili poriadnu športovú i psychickú facku. Novozélandský pretekár však napodobnil Pierra Gaslyho, Alexa Albona i Sergia Péreza, ktorí si napriek nepeknému rozchodu s tímom udržali miesto na rošte a znovu podávajú špičkové výkony.
Svojho času to bola najväčšia príležitosť v Liamovej kariére, dnes by ju však najradšej vymazal zo svojej pamäti. Zo všetkých neúspešných tímových kolegov Maxa Verstappena je Lawsonovo účinkovanie najneúspešnejšie.
Do tímu prišiel v najhoršom možnom čase s minimom skúseností. Navyše mal aj poriadnu smolu. Red Bull ho poslal späť do Racing Bulls už po dvoch víkendoch v Austrálii a Číne. „V Melbourne som vynechal tretí tréning, pretože sme pred simuláciami na mäkkých pneumatikách mali problém s motorom. Do kvalifikácie som teda išiel bez poriadneho kola na softoch a urobil som chyby. Bol som nepripravený, ale snažil som sa to vykompenzovať a prebrzdil som, čo sa mi nikdy nestáva. Boli to hlúpe chyby, ktoré nikdy nerobím,“ spomínal Lawson na krátke účinkovanie v Red Bulle pre High Performance podcast.
„Nasledoval čínsky šprintový víkend. Nikdy som tam nejazdil a zopakovalo sa viac-menej to isté. Bol som nepripravený a urobil som drobné chyby,“ povedal novozélandský pretekár.
Ten skončil v Austrálii i v Číne posledný v kvalifikácii. Red Bull nemal čo stratiť a v Šanghaji urobil nezvyčajný krok. „Premýšľali sme, že vyskúšame niečo šialené, aby sme mi pomohli získať nejaký komfort za volantom. V tom čase nebol tím spokojný s autom, ani Max nebol spokojný. Potrebovali sme vyskúšať niečo pomerne radikálne,“ pokračoval Lawson.
„V sobotu večer sme mali míting. Ja som s tým súhlasil. Bolo to síce šialené, ale mohlo nám to pomôcť nájsť smer a auto mohlo byť ľahšie zvládnuteľné. Rozhodli sme sa štartovať z boxov a v podstate radikálne zmeniť auto. Niečo také normálne nerobíme. Bolo to ako normálna zmena nastavenia vynásobená desiatimi,“ vysvetlil dnes už pilot Racing Bulls.
O to väčšie to bolo pre Liama prekvapenie, keď ho Christian Horner a spol. po tých pretekoch vymenili. Iste, boli to dva veľmi nevydarené víkendy, ale stále to bolo málo na to, aby skutočne preverili Lawsonove schopnosti. Na druhej strane, vzhľadom na výkony Júkiho Cunodu v tom aute po zvyšok sezóny bolo preradenie do sesterského tímu možno to najlepšie, čo sa mu mohlo stať.
„Odletel som späť do Británie, kde som v utorok a v stredu testoval na simulátore, ale v pondelok mi zavolali a oznámili mi, že sa ma rozhodli vymeniť. Povedal som si: ‚Čo myslíte, že by som vám povedal, keby ste toto šialené nastavenie chceli vyskúšať počas mojich posledných pretekov s tímom?‘“ spomína Lawson.
„Bolo naozaj ťažké sa s tým zmieriť, ale na rade bolo Japonsko, takže som nemal čas nad tým rozmýšľať. Musel som naskočiť do VCARB-u a čo najlepšie sa pripraviť. Bola to však drsná skúsenosť,“ priznal Liam.
Na otázku, či dôsledky „degradácie“ naňho negatívne vplývali po zvyšok sezóny, Novozélanďan odpovedal: „Snažil som sa, aby ma to neovplyvnilo. Dokonca som predstieral, že sa to nikdy nestalo, keďže to boli len dve veľké ceny. Celé to bolo také šialené, že som sa naozaj chcel tváriť, že sa to nikdy nestalo,“ priznal Lawson.
- Značky
- Liam Lawson
- Red Bull







