Ecclestone opäť rozoslal vianočné pohľadnice, hlavnou témou je Hornerov padák


Po troch rokoch bez karikatúry sa Bernie Ecclestone rozhodol túto tradíciu obnoviť a svoje vianočné pohľadnice rozoslal spolu s tradičnou kresbou. Tentoraz si vzal na paškál odchod Christiana Hornera z Red Bullu a boj o moc v rakúskej stajni.
Bývalý šéf efjednotky každý rok posiela bývalým kolegom, jazdcom, šéfom tímov či predstaviteľom F1 a FIA vianočný pozdrav. Väčšinou ide o otváraciu pohľadnicu s karikatúrou vybraných momentov z uplynulej sezóny a špeciálnym blahoželaním.
V posledných troch rokoch však od tejto dlhoročnej tradície upustil. V sezóne 2022 čelil veľkej kritike za niektoré svoje vyjadrenia napríklad v súvislosti s Lewisom Hamiltonom, a tak sa britský miliardár rozhodol na Vianoce radšej neprovokovať.
“Som si istý, že by som sa dostal do ešte väčších problémov za to, čo som mal naplánované dať na tohtoročnú vianočnú pohľadnicu,” napísal Bernie Ecclestone. “Namiesto toho by som chcel, aby ste spoznali človeka, ktorý bol pre Formulu 1 požehnaním v každom zmysle. Želám vám príjemný a produktívny rok 2023, Bernie.”
Kto bol podľa neho požehnaním pre Formulu 1? Ecclestone ku každej pohľadnici priložil najnovšie vydanie magazínu BusinessF1, ktorý celé 148-stranové číslo venoval zosnulému Dietrichovi Mateschitzovi.
Na konci roka 2023, v ktorom totálne dominoval Red Bull s Maxom Verstappenom, sa Ecclestone rozhodol poslať najobyčajnejšiu pohľadnicu z celej svojej série. Zimnú krajinku doplnil odkaz: “Prepáčte, že som si nedokázal vybaviť nič vzrušujúce ani zvláštne, čo sa udialo v priebehu tohto roka a by bolo to vhodné na moju tradičnú pohľadnicu. Preto vám želám pokojný a šťastný záver roka a dúfam, že rok 2024 vám prinesie len to najlepšie a viac pokoja vo svete.”
O dvanásť mesiacov neskôr tento trend bez karikatúr pokračoval, hoci Ecclestone sa už odvážil byť opäť o niečo ostrejší. Na svoju pohľadnicu vyobrazil mačku, ktorá si pri pohári červeného vína a cigare uvoľnene číta knihu.
“Objavil som, čo je kľúčom k šťastiu,” stojí na pohľadnici. “Nedočkali sme sa toho pokoja vo svete, keďže priveľa ľudí trpí nie vlastným pričinením a budúcnosť ukazuje, že sa to tak skoro nezmení, rozhodol som sa, že nájdem najlepší spôsob, ako sa uvoľniť: Vyhýbajte sa idiotom! Táto rada funguje! Bernie.”

Bernieho pohľadnica na rok 2025
Ako teda vyzerá najnovšia pohľadnica? V centre diania je Christian Horner, na ktorého namierila kanón rakúska vetva Red Bullu s Helmutom Markom a Oliverom Mintzlaffom. Dvojica sa podľa Ecclestone mala dohodnúť len na tom, kto zapáli šnúru.
Horner však dopadne nohami pevne na zem vďaka miliónovému zlatému padáku od Red Bullu. Bývalý šéf červených býkov mal podľa zákulisných zdrojov dostať takmer sto miliónov dolárov.

Na druhej strane pohľadnice Ecclestone aj chváli, aj haní. Najvyššieho vyznamenania sa dočkal Max Verstappen: “Je to najlepší pilot Formuly 1, akého si pamätám,” poznamenal. Napriek tomu sa Verstappen musel skloniť pred McLarenom. Úspech papájového tímu pripisuje vedeniu na čele so Zakom Brownom.
Anglický rodák naznačuje, že v roku 2026 by sa Mercedes mohol vrátiť na čelo, nuž a nechýba štuchanec do Ferrari. “Toto [Wolff] sa práve prebúdza a Lewis [Hamilton] sa trápi v nekonkurencieschopnej stajni.”
Nasleduje aj jeho vlastné hodnotenie situácie vo svetovej politike, potlesk pre Donalda Trumpa a predpoveď na rok 2026. “Svetu vládne bez súpera, s výnimkou pár mužov, ktorým chýba jedna dôležitá časť tela. Dobrá práca, Donald.”
“Rok 2026 nebude pokojným rokom pre Formulu 1 a aj svet volá po mieri. Na konci roka 2025 si preto doprajte pár pokojných dní. Ja však vo veku 95 rokov a so zvedavým päťročným synom nebudem môcť svoju vlastnú radu vyslyšať. Buďte najlepší v tom, čo robíte,” dodal.



















