Všetko mu spadlo do lona. Cunoda má podľa Tosta talent, ale nepracuje dosť tvrdo


Ani Veľká cena Talianska nepomohla Júkimu Cunodovi vylepšiť si imidž, ktorý v posledných mesiacoch dostal poriadne zabrať. V prvom rade je za to zodpovedný monopost Red Bullu, ktorý nedokáže skrotiť nikto s výnimkou Maxa Verstappena, ale v druhom rade zrejme aj Cunodova nie príliš vysoká pracovná morálka.
Viac o nej po talianskom víkende hovoril bývalý šéf Toro Rosso a AlphaTauri Franz Tost, ktorého spovedala televízia ServusTV. Rakúsky manažér na jednej strane chválil Cunodu za jeho čistú rýchlosť, no jedným dychom ho karhal za to, že ju nedokázal dostatočne využiť.
“Júki je z hľadiska čistej rýchlosti v skutočnosti veľmi dobrý,” zamyslel sa nad Cunodovými problémami Franz Tost. “Je však možné, že práve to je ten problém. V nižších sériách vždy podával veľmi dobré výkony, a to vo Formule 3 aj vo Formule 2. Všetko mu takpovediac spadlo do lona.”
Japonský mladík si myslel, že rovnako jednoduché to bude aj vo Formule 1. Známe je aj Cunodovo priznanie, že po svojom príchode do juniorskej stajne Red Bullu bol v horšej fyzickej kondícii ako jeho 60-ročný šéf Tost. Zatiaľ čo Tost si chodil každé ráno pred šiestou zabehať, Cunoda si pospal, výdatne jedol a vo svojom londýnskom byte sa hral na konzolách.
Aby z neho Red Bull niečo vykresal, Cunoda sa musel presťahovať priamo do Faenzy, kde naňho Tost dozeral. Okrem prísneho tréningového plánu ho učil aj iným veciam. “Ja som mu vždy hovoril: Júki, vo Formule 1 musíš drieť. Ak na svojho tímového kolegu strácam päť desatín sekundy, tak v padoku zostanem dlho do noci, aby som študoval dáta, a neodídem, kým nezistím, prečo som pomalší.”
“Tam ešte musíme Júkiho dostať. Je talentovaný, žiaľ, nie je dostatočne dravý a nepracuje dostatočne tvrdo, aby kompenzoval svoje slabiny,” povzdychol si 69-ročný Rakúšan.
Cunoda síce v Monze hovoril o premárnenej príležitosti, keďže po kolízii s Lawsonom jazdil s poškodeným autom, no Tost za jeho súčasnou situáciou vidí aj hlbšie dôvody. Talent bez tvrdej práce nestačí na udržanie sa v F1. “Teraz je to v jeho rukách, či bude napredovať, alebo nie.”