logo F1online.skF1online.sk

Alonso si to radšej vypije tento rok. Dúfa, že v sezóne 2026 bude bojovať o titul

Fernando Alonso
© X/Aston Martin
Milan Kubala
Milan Kubala26. 5. 2025

Fernando Alonso má v tejto sezóne obrovskú smolu. V Monaku mal opäť našliapnuté na zisk bodov, no aj tentoraz odchádzal s prázdnymi rukami. Vypadol už po 39 kolách pre problémy s pohonnou jednotkou. Španiel hľadá pozitíva a nejaký dôvod na optimizmus, čo sa mu napokon podarilo, keď sa zasníval o roku 2026.

Španiel nedokázal bodovať ani na ôsmom podujatí v sezóne. Niečo také sa mu v kariére stalo len jeden jediný raz, a síce keď ako úplný nováčik v roku 2001 vstúpil do Formuly 1 v nekonkurencieschopnom Minardi. Inak na prvých ôsmich veľkých cenách dokázal vždy bodovať, dokonca aj počas bolestivých rokov s Hondou.

V nedeľu Alonso bojoval s pohonnou jednotkou takmer od samotného štartu pretekov. Problémy sa však stupňovali a po 39 kolách odstavil monopost vo výbehovej zóne v Rascasse. Frustrácia bola evidentná, ale rodák z Ovieda už akoby mávol rukou nad tragickým ročníkom 2025.

“Úprimne, budem rád, ak všetko bude v tejto sezóne pokračovať takto a na budúci rok v Austrálii zvíťazím,” motivuje sa pohľadom do budúcnosti Fernando Alonso. “Z môjho pohľadu nie je žiadny rozdiel medzi tým, či skončím ôsmy v Barcelone alebo v Kanade, či v tejto sezóne získam osem alebo 22 bodov. Až tak veľa vecí to nezmení.”

“Budúci rok nás však čaká zmena pravidiel a my naozaj dúfame, že sa budeme uchádzať o titul,” zdôraznil dvojnásobný šampión, ktorý sa spolieha na tím pod vedením Adriana Neweyho. “Preto budem rád v tejto sezóne zbierať vypadnutia.”

Keby sa Alonsovi v nedeľu podarilo dôjsť do cieľa, zrejme by obsadil šieste miesto vzhľadom na to, že v Monaku sa nedá predbiehať. “Od pätnásteho kola som mal problém s motorom. Nemal som ERS systém, elektrickú časť. Myslím, že som bol na tom ako Daniel Ricciardo v roku 2017 [2018], teda bez elektrickej časti motora a s výpadkom 160 koní. V Monaku však výkon nie je kľúčový, takže som udržiaval svoje časy na slušnej úrovni.”

“Sníval som o tom, že to na šiestom mieste udržím až do cieľa, že by to azda bolo možné. Preteky boli dobré. Ja som mal v sobotu veľmi vydarenú kvalifikáciu, takže dnes sme prišli o túto príležitosť,” povzdychol si.

Tentoraz nehovoril o tom, že má najviac smoly spomedzi všetkých jazdcov vo Formule 1. “Keď nemáte plný výkon a opäť sa zdá, že všetko sa vyvíja proti vám, a to už na štarte, ktorý bol zlý… Dnešok však nebol o smole. Toto sa nezjavilo ako blesk z jasného neba a netrafilo naše auto, nebol to ani nesprávne načasovaný safety car. Náš motor nebol správne pripravený na preteky a nemohli sme ich dokončiť. Pokúsime sa to vyšetriť a zabezpečiť, že sa to na nasledujúcich pretekoch nestane.”

V sobotu sme vo vysielačke Fernanda Alonsa počuli hlášku o tom, ako miluje jazdu v Monaku. V priebehu posledného víkendu zo seba vydal všetko, na čo je patrične pyšný. Dokonca to zmierňuje jeho frustráciu zo žalostných výsledkov.

Nachádza pozitíva: “Že podávam výkony na veľmi vysokej úrovni. Samozrejme, keď ste pilotom F1, nikdy o sebe nepochybujete. Je však pravda, že z času na čas privítate aj nejaký pekný výsledok, vyčarí vám úsmev na tvári. Keď na druhý deň idete do posilňovne, máte o čosi väčšiu motiváciu a prinášate dobré správy. Ja neprinášam žiadne dobré správy, no zajtra ráno musím ísť opäť do posilňovne a potrebujem podávať dobré výkony.”

“Monako je veľmi špeciálne miesto, kolá v kvalifikácii sú mega, v pretekoch som odjazdil dobré kolá aj bez ERS. Keby som nezískal body kvôli môjmu slabému tempu, kolíziám s inými autami, dotykom s bariérami alebo mojim vlastným chybám, bol by som veľmi frustrovaný, ale ja cítim opak. Cítim, že podávam výkony na vysokej úrovni, takže som uvoľnený a čakám na svoju príležitosť,” doplnil.

Súvisiace články

Diskusia