Sainz sa snaží zabudnúť na to, čo sa naučil vo Ferrari: Potrvá mi to až desať pretekov

Lewis Hamilton sa po dvanástich rokoch v Mercedese snaží usadiť v novom prostredí a v celkom novom monoposte. V jednom tíme však netreba stráviť tak dlho, aby sa objavili problémy s adaptáciou. Carlos Sainz prezradil, že mu potrvá päť až desať veľkých cien, kým si odvykne od monopostu Ferrari a zžije sa s Williamsom.
Po odchode Sebastiana Vettela sa vo Ferrari usadil Carlos Sainz. V talianskej stajni strávil štyri roky, počas ktorých si zvykol na charakteristiky monopostov z Maranella. A hoci počas kariéry nazbieral množstvo skúseností pri prestupoch z tímu do tímu — oveľa viac ako taký Hamilton — vo Williamse sa nie a nie rozbehnúť. Alex Albon má zatiaľ jasne navrch.
Carlos Sainz sa tým však neznepokojuje. Uvedomuje si, že aby si odvykol, bude skrátka potrebovať čas a odjazdiť čo najviac kilometrov. “Vo Ferrari som bol zvyknutý na istý typ monopostu, ktorý ma viedol k tomu, aby som najmä od roku 2022 jazdil veľmi špecifickým štýlom, s ktorým som dokázal vyťažiť z auta maximum.”
“Zvyknete si na istý štýl jazdy a potom ho aplikujete aj v ďalšom monoposte. V niektorých zákrutách to môže stále fungovať, ale v iných vás to oslabuje,” vysvetľuje príčinu svojho deficitu na Albona. “Pravdepodobne ide čiastočne o toto, a okrem toho je tu aj otázka nastavení, ktoré mi môžu pomôcť jazdiť tak, ako chcem.”
“Vyskúšam tu nejaké veci s mojím štýlom jazdy, skúsim rôzne kompromisy s nastaveniami a uvidím, či to bude fungovať. Ak nie, opäť musím začať od nuly a skúšať iné veci, až kým nenájdeme ten čas na kolo,” pokračoval španielsky pretekár.
Sainz si už vo Ferrari vypracoval akúsi svalovú pamäť a niektoré úkony v kokpite robil automaticky. Prevyknúť si na celkom nový monopost považuje za “najväčšiu výzvu”, akej môže čeliť pilot Formuly 1. Táto výzva ho však baví.
“Z pohľadu jazdca je najväčšou výzvou odznova sa naučiť, ako vchádzať do zákruty, pretože už máte vypracovanú istú úroveň svalovej pamäte. Najmä v kvalifikácii pod tlakom zvyknete skĺznuť späť k starému štýlu jazdy,” prezradil Carlos Sainz. “Chce to čas, veľa snahy z mentálnej aj jazdeckej perspektívy. Je to však výzva, ktorá ma vždy bavila a počas celej mojej kariéry sa mi ju darilo prekonávať.”
“Jazdil som už v piatich rôznych autách, zažil som rôzne pravidlá. Dva preteky asi nie sú dostatočne veľa na to, aby som to pochopil. Auto má celkom iné silné a slabé stránky oproti tomu, na ktoré som si zvykol v posledných troch rokoch,” uviedol na margo áut Ferrari z rokov 2022 až 2024.
Sainz prezradil, kedy môžeme očakávať, že pôjde skutočne na sto percent. Poskytol však pomerne filozofickú odpoveď, keď začal rozjímať, čo to vlastne znamená jazdiť v monoposte naplno.
“Závisí to od toho, ako ďaleko je to od vášho prirodzeného jazdeckého štýlu, a tiež, čo považujete za sto percent,” vysvetľoval Sainz. “Ak za sto percent považujete to, že si zavriete oči a ste skrátka prirodzene rýchli, tak dostať sa do toho stavu trvá aj viac ako rok.”
“Ak sto percent je to, že vo Formule 1 podávate výkony na veľmi vysokej úrovni, k čomu sa chcem čím skôr dopracovať, tak to by mi malo trvať menej ako pol roka — od päť do desať pretekov. Takéto sú moje očakávania a takéto si dávam ciele, keď sa dostaneme na rôzne okruhy, povrchy a zažijeme rôzne úrovne priľnavosti,” dodal.