Prečo Ross Brawn odišiel z Mercedesu? Nedôveroval Wolffovi s Laudom
V roku 2010 sa Formula 1 dočkala dvoch veľkých návratov. V padoku sa opäť ukázal Michael Schumacher, nuž a po dlhých desaťročiach aj Mercedes. V tom čase ho viedol Ross Brawn a postavil veľmi pevné základy na budúcu éru dominancie, ktorej sa však už nedočkal. Po sezóne 2013 zo svojej pozície odišiel — Totovi Wolffovi a Nikimu Laudovi skrátka neveril dosť na to, aby v tíme zotrval.
Po majstrovskej sezóne 2009 stajňu odkúpil Mercedes. Ross Brawn zostal na jej čele, no na úspešný ročník sa priamo nepodarilo nadviazať. Po štyroch rokoch príprav a obrovskej zmene pravidiel sa však nemecká značka dočkala a vybojovala osem konštruktérskych titulov v rade.
Keby Ross Brawn zostal na svojej pozícii, dnes z neho mohol byť jednoznačne najúspešnejší šéf tímu v dejinách F1. To by sa však do hry nesmeli zapojiť Toto Wolff a Niki Lauda. “V Mercedese sa stalo to, že mi boli nanútení ľudia, ktorým som nemohol dôverovať,” hovorí vo svojej knihe Total Competition. “Nikdy som naozaj nevedel, o čo im ide. Niki mi do očí povedal jednu vec, a potom som sa dopočul, že niekde inde tvrdil niečo iné.”
V roku 2013 sa fanúšikovia Formuly 1 mohli dočítať o istých problémoch v Mercedese, keď vyplávalo na povrch, že bývalý šéf tímu HRT Colin Kolles sa údajne pokúsil vydierať Tota Wolffa tajne zhotovenou nahrávkou, na ktorej sa Wolff negatívne vyjadroval o svojom šéfovi Rossovi Brawnovi, kolegovi Nikim Laudovi ale aj o bossovi Daimleru Dieterovi Zetschem. Spor mal napokon urovnať Bernie Ecclestone.
Čo mal podľa “slávnej nahrávky z prechádzky na pláži” v Barcelone, ako ju Brawn nazval, Wolff povedať o svojom šéfovi? Aj to spomína v knihe: “On povedal, že som si už len hovel na peniazoch. Vraj som už mal toľko peňazí, že som nemal záujem o tím, nebol som motivovaný, nerobil som toto, nerobil som tamto. Tím vraj potreboval nový impulz a podobné veci.”
“Trochu odbočím; on bol v tíme veľmi nový a lichotilo mu, akej pozornosti sa mu dostalo od správnej rady. Podľa mojich informácií mu vedenie povedalo: ‘Z nejakého dôvodu tento tím nefunguje. Ty si šikovný biznismen, poznáš Williams, môžeš prísť a povedať nám, čo je tam zle? A tak Kollesovi predostrel obraz toho, čo si asi v duchu nacvičoval,” opisuje Wolffov úspešný pokus o získanie tímu.
Spočiatku to v Mercedese aspoň navonok fungovalo, ale interné problémy sa začali množiť. Súčasťou toho bolo aj obchádzanie šéfa tímu, ktoré sa naplno prejavilo pri najatí Paddyho Lowa. “Začal som teda pracovať s ľuďmi, ktorým som nemohol stopercentne veriť; v tíme boli ľudia, ktorí ma sklamali svojím prístupom.”
“V úvode roka 2013 som zistil, že Paddy Lowe dostal ponuku pripojiť sa k tímu a v Stuttgarte to bolo schválené. Keď som Tota a Nikiho s týmto konfrontoval, jeden vinil toho druhého. Stretol som sa s nimi, aby sme si to vyjasnili, no obaja ukazovali na toho druhého,” spomína na prijatie Lowa, z ktorého sa stal nový výkonný riaditeľ.
“Týmto ľuďom som nemohol veriť, takže som v tom nevidel žiadnu budúcnosť, ak by som nechcel ísť do vojny a odstrániť ich z tímu. Nevedel som si predstaviť budúcnosť s ľuďmi, pri ktorých som mal pocit, že im nemôžem dôverovať,” vysvetľuje.
Brawn mal vo Formule 1 bohaté skúsenosti. V 90. rokoch pôsobil v Benettone, neskôr prestúpil do Ferrari, kde vznikol víťazný triumvirát Todt-Brawn-Schumacher, nasledoval rok v Honde a následne v jeho vlastnom tíme. Za celých viac ako 20 rokov sa vraj s takým prístupom nestretol. “Nikdy som ničomu takému nečelil. Možno som nebol dostatočne zapálený pre tento projekt, aby sa mi chcelo brodiť sa tým.”
V opačnom prípade by sa azda pustil do internej vojny a možno by ju aj vyhral, no Mercedes by to oslabilo. Nuž a v neposlednom rade protistrana mala v ruke žolíka. “Jednou komplikáciou uprostred toho všetkého bol fakt, že z Tota a Nikiho sa stali akcionári. Zo strany Mercedesu to bolo zaujímavé rozhodnutie,” poškrabal sa po hlave Brawn nad Wolffovým 30-percentným a Laudovým desaťpercentným podielom. “Nikdy som to celkom nepochopil.”
“Oni mali taký pohľad, že chcú manažment, ktorý bude stajni zaviazaný. Podľa mňa mali dojem, že ako akcionári získajú v tíme väčší rešpekt. Tím čiastočne vlastnili, takže svoju prácu podporili aj svojimi peniazmi. V toto dúfali,” doplnil.