Bottas: Hardy boli tá najbezpečnejšia možnosť | Magazín F1 - F1online.sk

Bottas: Hardy boli tá najbezpečnejšia možnosť

fotka k článku undefined
zdroj: Mercedes

Valtteri Bottas sa v Portugalsku vrátil do pózy, na ktorú sme uňho zvyknutí. Fanúšikom dal drobnú nádej, že by to tento víkend mohlo byť inak. Ako v kvalifikácii, tak v pretekoch sa nakrátko ocitol pred Lewisom Hamiltonom, do cieľa však prišiel s úctivým odstupom za britským šampiónom.

Valtterimu sa štart vydaril. V úvodnej sekcii trochu zariskoval a prepracoval sa do čela. To mu síce nakrátko uchmatol Carlos Sainz, no nie nadlho. Bottas pilota McLarenu rýchlo prekonal, no ani on sa vo vedení nevyhrieval dlho. Hamilton vystupňoval tempo, dotiahol sa a v 20. kole tímového kolegu prekonal. Vedenie už nikomu nepožičal a zapísal víťazstvo s poradovým číslom 92.

„Nemal som žiadne tempo,“ priznal po pretekoch Bottas. „Nerozumiem prečo, ale nemal.“

„Úvodné kolá boli celkom dobré. Počas prvého kola trochu pršalo, čo ešte skomplikovalo zahrievanie pneumatík, najmä pre nás, ktorí sme boli na stredne tvrdej zmesi. Snažil som sa z toho dostať maximum, ale bolo to zložité.“

„V súboji s Lewisom som sa pochopiteľne snažil brániť, no nedalo sa s tým nič robiť. Ako som už povedal, neviem prečo som dnes nemal tempo, tlačil som na to, ale nedokázal som ísť rýchlejšie,“ dodal Bottas.

Valtteri dnes na Hamiltona objektívne nestačil. Do cieľa prišiel o 25 sekúnd neskôr, pričom do 20. okruhu viedol. To značí stratu necelú pol sekundu v každom kole. V závere sa Bottas pokúšal aspoň trochu zamiešať karty a pred svojou zastávkou žiadal od Mercedesu mäkké pneumatiky, no nedočkal sa ich.

„Žiadal som o softy, pretože som si myslel, že by to mohla byť to najlepšie, skúsiť niečo odlišné, keďže rozostup už bol celkom veľký. Stredne tvrdé pneumatiky sa však opotrebovali, prišli vibrácie a zvýšilo sa riziko ich zlyhania. Ísť na hardy tak bolo tou najbezpečnejšou možnosťou. Nemyslím si však, že by to vo výsledku znamenalo nejaký rozdiel,“ dodal Bottas.

„Mojim najväčším problémom dnes bolo slabé tempo, čomu tak úplne nerozumiem. Nemal som vôbec žiadne, myslím, že to každý videl,“ dodal fínsky pretekár, ktorý nezabudol poblahoželať Hamiltonovi k rekordnému 92. víťazstvu.

„Chcem mu srdečne pogratulovať k tomuto veľkému úspechu. História motoršportu bola prepísaná. Veľa ľudí to považovalo za neprekonateľný rekord, čo bola chyba. Som si istý, že Lewis vždy považoval jeho prekonanie za možné. Klobúk dolu,“ dodal Bottas.