Russellovi dvojdňový súťažný víkend chutil, piatkové tréningy by však nerušil | Magazín F1 - F1online.sk

Russellovi dvojdňový súťažný víkend chutil, piatkové tréningy by však nerušil

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/Williams

Už dlhšie sa hovorí o tom, že súťažné víkendy Formuly 1 by mohli byť len dvojdňové. Všetci účastníci by tak ušetrili nejaký ten čas a do kalendára by vďaka tomu mohli pribudnúť ďalšie podujatia. Podľa Georga Russella by však bol skrátený súťažný víkend chaotický.

Na nemeckom Nürburgringu sme si to mohli vyskúšať, pretože piatkový program sa kvôli zlému počasiu vôbec neuskutočnil. Čoskoro nás pritom čaká víkend v Imole, v rámci ktorého budeme mať len jeden sobotňajší tréning, po ktorom bude nasledovať kvalifikácia a preteky.

„Nemyslím si, že by sme sa piatku mali celkom zbaviť, ale tri tréningy a štyri tréningové hodiny sú asi skutočne príliš veľa. Dva tréningy by postačovali,“ povedal Russell.

„Ak by sme piatok celkom zrušili, bolo by to asi až príliš chaotické. Nemali by sme čas na to, aby sme správne nastavili chladenie a rovnako aj brzdy, vďaka čomu dostávame navyše aj správnu teplotu do pneumatík. No a okrem toho by sme nevedeli nájsť ten správny prítlak.“

Na druhej strane by to mohlo priniesť viac napätia. Jazdci by pri nastavovaní áut viac riskovali a možno by tak niečo získali.

„Ja sám som si dvojdňový formát užil, tá výzva sa mi páčila,“ skonštatoval Angličan. „Prináša to príležitosti, pretože všetko je pre každého viac neznáme. Napokon ide o to, kto chce koľko riskovať. Nemáte totiž dosť času na to, aby ste si všetko vyskúšali.“

„V F1 je natoľko vysoká úroveň, že chyby vidíme len zriedka. Sčasti je to aj o tom, že máme veľmi veľa tréningov. Na Nürburgringu sme zlyhania áut videli možno aj preto, lebo autá nemali správne nastavené chladenie. No a aj jazdci možno preto robili viac chýb,“ dodal George Russell.