fb pixel
logo F1online.sk

Verstappen to všetkým vytmavil, pole position získal s neskutočným náskokom

Max Verstappen
© Twitter/Red Bull Racing
Milan Kubala
Milan Kubala23. 9. 2023

Toto bolo osobné. Max Verstappen vstupoval do japonskej kvalifikácie s jasným cieľom odkázať všetkým neprajníkom, že Red Bull zo svojho koňa nepadá ani po predstavení novej technickej direktívy. Podarilo sa mu to naozaj suverénne, keď získal pole position s náskokom takmer šiestich desatín pred najbližšími prenasledovateľmi Oscarom Piastrim a Landom Norrisom.

Dvojnásobný majster sveta tentoraz nenechal nič na náhodu. Po menšom zakopnutí v Singapure podal výkon, ktorému ani nemôžeme pripísať iný prívlastok ako dominantný. Ako jediný pilot v štartovom poli sa dostal pod hranicu 1:29,000 a Oscarovi Piastrimu nadelil 0,581 sekundy. Odkaz je jasný: Red Bull je späť!

McLareny mali z hľadiska konečného výsledku veľmi vydarenú kvalifikáciu. Obaja sa Maxovi Verstappenovi mohli ešte trochu priblížiť, ale aby našli potrebných šesť desatín, museli by si na monoposty primontovať motory z rakety. Oscar Piastri a Lando Norris v nedeľu zabojujú o cenné body do Pohára konštruktérov.

Papájoví sa ešte stále môžu pokúsiť poraziť Ferrari, na ktoré strácajú už len 48 bodov. V nedeľu sa pokúsia niečo ukrojiť z tohto manka, pretože Charles Leclerc v kvalifikácii obsadil len štvrté a Carlos Sainz šieste miesto.

Sergio Pérez berie piatu priečku a opäť sa bude pri pohľade na svoj čas červenať. Christian Horner pred kvalifikáciou poznamenal, že Mexičan potrebuje nájsť dôveru vo svoj monopost najmä v prvom sektore. To sa mu očividne nepodarilo. Pérezov najlepší prvý sektor bol o viac než štyri desatiny pomalší ako Verstappenov.

Mercedesy budú štartovať zo štvrtého radu. Lewis Hamilton si v týždni po VC Singapuru spytoval svedomie za svoje kvalifikačné výkony, no dnes si nemôže nič vyčítať. Georgea Russella v internom súboji zdolal o tri desatiny.

Do prvej desiatky sa prebojoval aj domáci pretekár Júki Cunoda. Jeho tímový kolega Liam Lawson vypadol v druhej časti kvalifikácie, no po Maxovi Verstappenovi mal na lopate ďalšieho dvojnásobného majstra sveta. Fernando Alonso napokon postúpil o 0,043 sekundy, no v Q3 už karty nemiešal a obsadil poslednú desiatu priečku. I napriek tomu je jeho výsledok v príkrom kontraste s výsledkom Lancea Strolla.

Logan Sargeant si v kvalifikácii nepomohol k zisku sedačky pre rok 2024. Keď vo svojom ostrom kole prechádzal poslednou zákrutou, bojoval s pretáčavosťou, no pokúšal sa držať plyn na podlahe. Nakoniec mu už nezostalo dosť miesta, vyšiel na trávnik, na štrk a do bariéry.

Leclerc, Čou a Bottas môžu mať problém. Podľa FIA nedodržali pokyny riaditeľstva pretekov v pomalých kolách; mali byť príliš pomalí. Komisári to budú vyšetrovať po skončení sobotňajšieho programu.

Image

Súvisiace články