Pérezovi sa rozvážna jazda vypomstila, tím však neobviňuje | Magazín F1 - F1online.sk

Pérezovi sa rozvážna jazda vypomstila, tím však neobviňuje

fotka k článku undefined
zdroj: Getty Images/RB Content Pool

Ak držíte palce Sergiovi Pérezovi, v nedeľu ste sa možno opäť chytali za hlavu. Druhý muž priebežného poradia šampionátu nedokázal využiť darček, ktorý mu spadol do náručia priamo z neba. Namiesto toho sa v prvých kolách zdalo, že Max Verstappen ho školí ako úplného nováčika. Pérez to videl inak.

Red Bull v úvode aj trochu zariskoval, keď Pérez okamžite na konci prvého kola zamieril k svojim mechanikom. Ako sa ukázalo, bolo to geniálne rozhodnutie, ktoré ho vystrelilo na prvú priečku.

Max Verstappen po svojom pitstope musel zapnúť forsáž, pretože potreboval zmazať viac ako trinásťsekundovú stratu. Darilo sa mu to neuveriteľným spôsobom, veď v niektorých kolách získal až štyri sekundy.

Nebolo to však len o Verstappenovom talente, ako by sa niektorí mohli domnievať. Sergio Pérez skrátka plnil pokyny tímu, ktorý ho žiadal, aby na čoraz suchšej trati šetril svoje intermediálky. K okruhu sa totiž blížila ďalšia prehánka.

“Očakávali sme dážď. Tím mi hovoril, že prichádzajú ďalšie zrážky,” referuje Sergio Pérez. “Trať už bola dosť suchá, takže keby som zatlačil, intermediálky by som si úplne zničil.”

Pérez volil rozvážnejšiu jazdu ako Verstappen, no tá sa mu vypomstila. Keby sa dážď dostavil, Verstappen na zničených gumách by zaplakal, čo sa nestalo. Namiesto toho sa ho Red Bull rozhodol ochrániť pred undercutom zo strany Fernanda Alonsa, a keďže zdržanlivý Pérez už nemal taký náskok, o prvú priečku prišiel.

“Intermediálky boli superrýchle, tím odviedol dobrú robotu,” chváli boxový múrik za skorú zastávku v boxoch. “Žiaľ, neodhadli sme správne, či príde ešte ďalší dážď na intermediálky. V opačnom prípade by som v prvom stinte mohol viac zatlačiť. Pravdepodobne by som zostal vpredu dlhšie…”

“Na štarte to bol chaos, všetko sa menilo. Žiaľ, naše skvelé rozhodnutie zo začiatku nakoniec nebolo až také skvelé,” povzdychol si Pérez. “Škoda, že sme prišli o pódium, pretože by sme si ho zaslúžili.”

Tým už Pérez načrtol zvyšok pretekov, ktorý bol na jeho chyby naozaj bohatý. V prvej zákrute vyletel z trate, v boxoch trafil bariéru a dokonca prekročil maximálku. Za tento prehrešok dostal päťsekundový trest a spadol z tretieho miesta na štvrté.

Určite sa môže hnevať na seba, ale keby bol na jeho mieste temperamentnejší jazdec, azda by sa hneval aj na tím. Verstappen sa totiž pred neho dostal počas zastávok v boxoch. “Tím má v takýchto situáciách viac informácií ako my. Na ďalšom stretnutí to preberieme, ale som si istý, že na to mali dôvod,” doplnil zmierlivo.