Horner o Permanovi: Dlho bez práce nezostane | Magazín F1 - F1online.sk

Horner o Permanovi: Dlho bez práce nezostane

fotka k článku undefined
zdroj: Renault

Napriek tomu, že sa mal Alpine prepracovať na čelo štartového poľa do piatich rokov, vrcholovému manažmentu francúzskeho výrobcu áut došla trpezlivosť napokon oveľa skôr. Zemetrasenie v Enstone bolo nielen prekvapivé, ale aj masívne. Ako prvý obdržal vyhadzov výkonný riaditeľ Laurent Rossi, v ktorého stopách sa onedlho vydal šéf tímu Otmar Szafnauer, technický riaditeľ Pat Fry a mimoriadne rešpektovaný športový riaditeľ Alan Permane. Inžinier, ktorý stál pri úspechoch Michaela Schumachera a rovnako tak aj Fernanda Alonsa, sa po nedobrovoľnom ukončení dlhoročného angažmánu stretol s masívnou podporou viacerých osobností, vrátane Tota Wolffa a Christiana Hornera.

Písal sa rok 1989 a mladý, iba 22-ročný Alan Permane práve posilnil dnes už dve dekády neexistujúci Benetton, ambiciózny tím, ktorý onedlho po Britovom príchode bojoval o popredné priečky a o niečo neskôr zásluhou Michaela Schumachera aj o prvenstvá v šampionáte.

Permane bol súčasťou Benettonu aj v momente, keď sa pretransformoval na Renault, Lotus a napokon Alpine. Stál tak pri vzostupoch, ako aj pádoch tímu, a to dlhých 34 rokov. Čo dostal na oplátku? Vyhadzov.

Hoci boli dvoma najvyššie postavenými mužmi Alpinu Laurent Rossi a Otmar Szafnauer, ukončenie spolupráce s Permanom zasiahlo formulových pamätníkov oveľa viac. Prečo? Pretože na rozdiel od vyššie spomínaných písal s tímom z Enstone históriu.

Vyššie uvedené potvrdzuje aj fakt, že koniec Permana v kráľovnej motoršportu nenechal chladným ani také osobnosti, akými sú Toto Wolff či Christian Horner. „Alan Permane je jedným z ľudí, na ktorých stojí celá Formula 1,“ vyjadril sa 51-ročný Rakúšan. „Je jedným z najdlhšie slúžiacich inžinierov v športe a niekto, kto disponuje množstvom vedomostí.“

„Neviem, čo presne stálo za zmenami vedenia v Alpine, ale je tam množstvo skúsených a schopných ľudí, z ktorých nemožno nikoho podceňovať.“ Slová plné rešpektu adresoval Permanovi aj šéf Red Bullu.

„Aj keď som s Alanom Permanom nikdy nepracoval, nazdávam sa, že niekomu, kto pôsobil v športe 34 rokov a dosiahol úspechy tak s Michaelom Schumacherom, ako aj Fernandom Alonsom, treba vyjadriť náležitý rešpekt,“ vyslovil sa Horner.

„Permane bol pevnou súčasťou tímu aj v časoch, keď tím prechádzal z jednej správy do druhej, menil vlastníkov, a tak ďalej. Počas týchto zmien bol neustálou súčasťou tímu. Myslím si, že mu pre to prináleží patričný rešpekt a uznanie a som si istý, že on, a rovnako tak aj Otmar [Szafnauer, pozn. red.] bez práce dlho nezostane. Som si istý, že to nebolo naposledy, čo sme ich videli v pitlane,“ zakončil Horner.