fb pixel
logo F1online.sk

Pri druhom porušení rozpočtového stropu by mal byť trest tvrdší, pripomína Russell

Max Verstappen a George Russell
© Getty Images/Red Bull Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík21. 7. 2023

Ďalší politický útok na Red Bull? Vedia v Mercedese opäť niečo, čo my nevieme? Vlani boli medzi prvými, ktorí vedeli o prekročení rozpočtového stropu zo strany majstrov a pred novinármi v Maďarsku sa k tejto téme pomerne dôsledne vyjadrili ako Lewis Hamilton, tak George Russell.

Okolo rozpočtových stropov sa chodí už pár týždňov. Talianske médiá v ostatnom čase viackrát informovali, že tri alebo štyri tímy by mohli mať problémy prejsť cez kontroly FIA s čistým štítom. Podozrenie automaticky padá na štyroch najlepších, takže aj na Mercedes, čo však pilotom tohto tímu nezabránilo, aby tento víkend poukázali na Red Bull.

Lewis Hamilton napríklad pripomenul, že v minulom roku nepadali za porušenie rozpočtového stropu prísne tresty, a nadviazal naňho aj George Russell. Pri pohľade na komunikáciu pilotov Mercedesu je však najzaujímavejšie, že ani jeden z nich nevyriekol nahlas meno Red Bullu.

„Keď niekto poruší pravidlá, chcete, aby trest zodpovedal vážnosti previnenia,“ pripomenul George Russell známu zásadu trestného práva o proporcionalite trestu. „V minulom roku došlo k porušeniu predpisov a trest celkom očividne nebol priamo úmerný zločinu. Nechceme, aby sa to opakovalo.“

„Ak niekto poruší pravidlá opakovane, ešte k tomu dva roky po sebe, trest by mal byť prísnejší. Verím FIA, Mohammed je veľmi silný a nenechá niekoho len tak vykĺznuť,“ dodal Russell, ktorý ani slovkom nespomenul Red Bull, ale je zjavné, že naráža práve na tento tím; zároveň sa zalíškal prezidentovi FIA.

Treba pripomenúť, že túto tému načal v ostatnom týždni Stefano Domenicali, ktorý vyzval, aby sa za porušenie rozpočtového stropu udeľovali len športové tresty. Môžeme však očakávať, že táto téma bude stále aktuálnejšia, keďže v najbližších týždňoch očakávame zverejnenie výsledkov kontrol účtovných uzávierok jednotlivých tímov.

Russell zároveň vyjadril nádej, že dominancia Red Bullu by nemusela trvať dlho. „Som si istý, že minimálne na niektorých okruhoch bola ich prevaha menšia. Zdá sa, že celé štartové pole je o niečo kompaktnejšie, čo je veľmi vzrušujúce a malé detaily sa postarajú o veľký rozdiel. Sústredíme sa na druhé miesto v Pohári konštruktérov, ktoré je na dohľad, ale zároveň sa chceme aspoň pokúsiť vyhrať nejaké preteky do konca sezóny,“ povedal britský pretekár.

Súvisiace články