fb pixel
logo F1online.sk

Stella odmieta zásluhy za vzostup McLarenu

Oscar Piastri
© Twitter/McLaren
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík18. 7. 2023

Neboli to mesiace plné optimizmu pre McLaren. Po neúspešnom roku 2022 a následnom odchode Andreasa Seidla sa zdalo, že vo Wokingu sú opäť na začiatku, čo potvrdil veľmi nelichotivý štart do sezóny. V Silverstone však nastal dramatický zvrat udalostí a nad továrňou opäť žiari slnko a dúha. Vo Formule 1 ste však len taký dobrý, ako dobré boli vaše posledné preteky a uvedomuje si to aj šéf stajne Andrea Stella.

Senzačný progres McLarenu na britskej GP ukončil dlhé obdobie frustrácie a posmechu. Tím prešiel v posledných mesiacoch obrovskými zmenami a čakanie na veľký balík vylepšení sa určite vyplatilo. Na domácej pôde zaznamenala stajňa z Wokingu tak žiadaný výsledok a zbavila sa veľkého tlaku.

Veľkú pozornosť na seba strhol aj nový šéf Andrea Stella, ktorý teraz vyzerá ako hotový kúzelník, aj keď každý dobre vie, že vo Formule 1 sa nedejú žiadne zázraky. Po odchode svojho predchodcu a zavedení novej štruktúry oslavuje McLaren prvý veľký úspech, ale jeden z jeho strojcov odmieta, že by to bola jeho zásluha.

„Ja sa sústredím na správne veci, výkonnosť a vytvorenie vízie pre celý tím, ktorej budú všetci rozumieť,“ povedal šéf McLarenu Andrea Stella.

„Najdôležitejšie je si pamätať, že ste to nedokázali sám. Dostáva sa mi skvelej podpory, len spolupráca so Zakom Brownom je neuveriteľne úzka a strategická. Bolo by chybou prehlásiť ‚ja‘ alebo ‚ty‘. Toto je tímová práca, dokonca aj keď sa bavíme o najvyššom vedení tímu. Formula 1 je príliš zložitá, aby jednotlivec dokázal sám zvrátiť situáciu,“ dodal Stella.

Jedným z jeho prvých veľkých krokov bolo vyhodenie „Seidlovho“ technického riaditeľa Jamesa Keya a zavedenie novej štruktúry. McLaren teraz nemá „čistokrvného“ technického riaditeľa a Stella v spolupráci s Brownom svoje technické oddelenie posilnil o veľké mená ako David Sanchez a Rob Marshall.

„Chceli sme vytvoriť nový model založený na rozdelení aerodynamiky, koncepcie a dizajnu na tri rôzne oddelenia. Nemusí to súvisieť s niečím konkrétnym, len sme chceli trochu viac rozdelený model,“ hovorí Stella.

„Ak hovoríme o ľuďoch, ktorí prispeli k tejto zmene, chcem pochváliť všetkých, ktorí so mnou pracujú – prevádzkového riaditeľa Piersa Thynneho, šéfa ľudských zdrojov Daniela Galla – pod vedením a strategickou víziou Zaka Browna. Bola to tímová práca,“ dodal Stella.

Súvisiace články