fb pixel
logo F1online.sk

Alonso: McLaren nás nedobehne, no medzi nami, Mercedesom a Ferrari to bude tesné až do konca

Fernando Alonso
© LAT Images/Aston Martin
Tomáš Masár
Tomáš Masár14. 7. 2023

Aston Martin začína citeľne spomaľovať. Zaostáva nielen za Red Bullom, Mercedesom a Ferrari, ale najnovšie nestačí ani na papájový McLaren. Podarí sa tímu zo Silverstone ešte povstať z popola a nadviazať na fenomenálny záver vlaňajšieho a skvelý začiatok aktuálneho ročníka? Fernando Alonso verí, že áno.

Aston Martin bol väčšinu prebiehajúceho šampionátu druhým najsilnejším celkom na štartovom poli. Zdá sa však, že postupne začína stagnovať a vo vývoji nenapreduje podľa predstáv.

Jeho úhlavní konkurenti, Mercedes a Ferrari, naproti tomu chrlia jeden balík vylepšení za druhým. Fernando Alonso však verí, že sa Aston Martin ešte prebudí a tímu z Brackley a Maranella nedá nič zadarmo.

 Do boja o popredné priečky avšak vstúpil aj ďalší aktér – McLaren. Zoskupenie z Wokingu vyzerá byť veľmi silné a je možné, že po Red Bulle bude po zvyšok sezóny „druhé na ťahu“. Tradičnej britskej stajni sa však majster sveta z rokov 2005 a 2006 neobáva. Španiel priznáva, že jeho niekdajší zamestnávateľ môže mať oproti tomu súčasnému navrch, no jedným dychom dodáva, že manko McLarenu je už nedostihnuteľné.

„McLaren je veľmi rýchly, ale zaostáva o množstvo bodov,“ vyslovil sa Fernando Alonso. „Máme pred nimi dosť veľký náskok na to, aby sme sa ubránili. Treba mať tiež na pamäti, že nie vždy budú bodovať, pretože o body sa v súčasnosti bije mnoho tímov. Len ťažko tak môže mať niektorý z tímov veľkú bodovú žatvu na každých jedných pretekoch.“

„Oproti McLarenu máme v Pohári konštruktérov veľkú výhodu, ale platí, že si samozrejme na nich musíme dávať pozor,“ poznamenal čoskoro 42-ročný veterán. „Čo sa týka Mercedesu a Ferrari, tam to bude napínavé až do samotného konca.“

Alonso verí, že sa Aston Martin dokáže ešte pozviechať, no keby aj nie, pristupuje k tomu pragmaticky. „Ak je niekto rýchlejší ako my, nemôžeme s tým nič urobiť,“ utrúsil. „Potrebujeme pochopiť prečo zaostávame, musíme sa poučiť z vecí, ktoré robíme zle a byť následne spokojní s pozíciou, v ktorej sme. Samozrejme, so siedmym miestom sa uspokojiť nemôžme, a to aj napriek tomu, že vlani boli [Aston Martin] na chvoste.“

„Lando bol pred rokom v Silverstone šiesty a Latifi desiaty. Uvidíme, ako na tom budeme v Abú Zabí, no nesmieme zabúdať na to, že dve veľké ceny dozadu sme v Kanade bojovali o víťazstvo. Nie je to tak, že by sme boli na pódiu len v prvých niekoľkých pretekoch a potom sme začali strácať, takže som pokojný,“ dodal Alonso.

Súvisiace články