fb pixel
logo F1online.sk

Hamilton žartoval na Alonsov účet. Veď počkaj v Rakúsku, zastrája sa Španiel

Fernando Alonso
© Twitter/Aston Martin
Milan Kubala
Milan Kubala18. 6. 2023

Fernando Alonso chcel v Kanade útočiť na víťazstvo, ale nakoniec sa zmieril aj s druhou priečkou. Svoje ambície musel korigovať hneď po štarte, keď spadol za Lewisa Hamiltona, za čo si ho sedemnásobný majster sveta doberal. Dobrú náladu mal však aj Alonso, ktorý avizuje, že v Rakúsku to Hamiltonovi vráti aj s úrokmi.

Lewisovi Hamiltonovi vyšiel štart vynikajúco, zato Fernando Alonso o svoju druhú priečku prišiel už pred prvou zákrutou. A aj keď platí, že kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie — v tomto prípade Alonso —, po pretekoch sa smial najmä Lewis Hamilton, keď si zo svojho odvekého rivala začal uťahovať.

V mixzóne Lewis Hamilton komentoval Alonsov štart prosto: “Jeho reakcie sú už trochu pomalé. Asi je to tým vekom…” smial sa pilot Mercedesu. Alonso sa na chvíľu tajomne usmieval, no potom sa otočil k Hamiltonovi, ktorý vraj uvidí: “V Rakúsku. O dva týždne.”

Neskôr na tlačovej konferencii Alonso priznal, že si pokazený štart nevie vysvetliť. “Stále netuším, čo sa na štarte stalo,” priznal rodák z Ovieda. Aký mal pocit z auta v kokpite? “Bolo pomalé. Stále mám veľmi dobré reakcie. Musíme sa pozrieť, čo sa stalo. Neviem, či chlapci na druhej strane roštu neodštartovali lepšie. Možno sme len stáli na nesprávnej strane.”

I napriek tomuto zakopnutiu sa nakoniec Fernando Alonso dostal späť na druhé miesto. V tej chvíli ešte mohol pomýšľať na to, že by potrápil Maxa Verstappena, ale napokon bol Red Bull príliš rýchly.

Aston Martin má stále dôvod na úsmev. “Boli sme blízko, zatiaľ najbližšie. Toto boli naše najkonkurencieschopnejšie preteky roka. Väčšinu pretekov sme sa rýchlostne vyrovnali Red Bullu. Miestami sme však stratili časť rýchlosti,” rekapituloval preteky pred mikrofónom Sky Sports.

Krátko po tom, čo si z neho Hamilton vystrelil, mu však vystrúhal poklonu. “V jednej chvíli som si už myslel, že preteky sa v podstate skončili a druhé miesto je jasné, no potom som zbadal, že sa ku mne rýchlo začal približovať Lewis. Lewis Hamilton je posledný jazdec, ktorého chcete vidieť vo svojich zrkadlách rýchlo sa k vám približovať.”

“Mal som však v rukáve ešte trochu viac a nakoniec sa nikdy nedostal do dosahu DRS. Bolo fajn skončiť na druhom mieste, ale dnes to bolo ako 70 kvalifikačných kôl,” hodnotil Alonso.

Je škoda, že v závere na to nemohol zatlačiť, a tak Max Verstappen opäť ušiel. Dvojnásobný majster sveta si však nemyslí, že by to niečo zmenilo na konečnom poradí. “Nemyslím si, že nás to stálo tak veľa. Na tomto okruhu niekedy môžete niečo obetovať v nájazde do zákruty, aby ste mali lepší výjazd. Aj pred pretekmi sme diskutovali o tom, že možno budeme musieť na konci roviniek uberať plyn. Rátal som s tým. Nemyslím si, že by to malo dopad na výsledky.”

Formulu 1 teraz čaká voľný víkend, počas ktorého bude zrejme Fernando Alonso trénovať štarty. Bude ich však trénovať spokojný. Cíti totiž, že jeho monopost sa zlepšuje, tím posilňuje a víťazstvá sa blížia.

“Všetko je fajn. Ani si neviem spomenúť, kedy počas mojej kariéry som tak veril tímu a celému projektu,” priznal Fernando Alonso. “Toto je skôr stredno až dlhodobý projekt. Neviem, či ešte vtedy budem jazdiť, ale ja stále rátam s tým, že budem. Stále cítim, že mám rýchlosť. Stále ma to baví, tak prečo by som končil? Baví ma to a myslím si, že toho ukážem ešte viac.”

“Tento rok chcem vyhrať preteky. Myslel som si, že dnes by sa to mohlo podariť, keby Max spravil chybu alebo mal pomalú zastávku v boxoch. Boli sme len príliš ďaleko, aby sme ich prinútili spraviť takú chybu. Auto sa však uberá správnym smerom, takže sa dočkáme väčšieho množstva príležitostí,” doplnil.

Súvisiace články