McLaren sa lúči s Andreasom Seidlom, vystrieda ho Andrea Stella | Magazín F1 - F1online.sk

McLaren sa lúči s Andreasom Seidlom, vystrieda ho Andrea Stella

fotka k článku undefined
zdroj: Twitter/McLaren

Utorok je na tlačové vyhlásenia naozaj bohatý, no tentoraz nie pre prestupy jazdcov, lež zmeny na postoch šéfov tímov. Krátko po tom, čo Sauber potvrdil odchod Frédérica Vasseura a Ferrari zas potvrdilo jeho príchod, sa ozýva McLaren: Andreas Seidl odchádza z McLarenu. Na poste šéfa tímu ho nahradí Andrea Stella.

Andrea Stella sa tak presunie z pozície výkonného riaditeľa sekcie McLarenu Racing na miesto šéfa formulového tímu McLaren, a to s okamžitou platnosťou. Andreas Seidl opúšťa tím a podľa tlačového vyhlásenia McLarenu sa vrhne “na ďalšiu výzvu”. Teraz už vieme, že touto výzvou bude projekt Sauberu a Audi.

“Teší ma, že Andrea Stella sa zhostí roly šéfa tímu a povedie náš technický a operačný program v F1,” hovorí generálny riaditeľ McLarenu Zak Brown. “Andrea je veľmi talentovaný, skúsený a rešpektovaný člen nášho tímu so silným renomé vodcu, a synonymom úspechov vo Formule 1. Jeho presun do tejto roly je dôkazom toho, akú personálnu hĺbku má náš tím. Som nadšený z toho, že budeme užšie spolupracovať a spoločne sa koncentrujeme na to, aby sme sa posunuli vyššie v štartovom poli a vyhrávali preteky.”

Americký biznismen sa zároveň poďakoval Andreasovi Seidlovi za to, že McLarenu neoznámil svoju rezignáciu “na poslednú chvíľu”, ale už dávnejšie dal tímu vedieť o svojich úmysloch. “Spoluprácu s Andreasom som si naozaj užil. Bol skvelým lídrom pre náš tím a zohral významnú úlohu v našom výkonnostnom ozdravnom pláne a na púti, ktorej cieľom bude návrat na čelo štartového roštu. Ďakujem mu za transparentnosť v priebehu tohto procesu, ktorá nám poskytla čas všetko naplánovať.”

Andrea Stella pôsobí v McLarene už od roku 2015. Najskôr bol na pozícii operačného riaditeľa, neskôr výkonnostného riaditeľa a od roku 2019 výkonného riaditeľa McLarenu Racing. Fanúšikovia si ho však budú skôr pamätať z jeho pôsobenia vo Ferrari, kde strávil pätnásť rokov. V sezónach 2002 až 2008 bol výkonnostným inžinierom Michaela Schumachera a Kimiho Räikkönena, v rokoch 2009 až 2015 sa zas ozýval vo vysielačke Kimimu Räikkönenovi a Fernandovi Alonsovi ako ich pretekový inžinier.

“Je mi cťou, že môžem prevziať úlohy šéfa tímu v rámci ďalšej etapy môjho pôsobenia v McLarene,” pridal pár slov aj Andrea Stella. “Ďakujem Zakovi a akcionárom za ich dôveru, všetkým kolegom a tým, ktorí ma počas mojej kariéry v F1 podporovali. Realisticky vnímame množstvo práce pred nami, aby sme sa opäť dostali na čelo štartového poľa, ale som nadšený a povzbudený, že som na tejto ceste spoločne s tímom plným talentu, skúseností, pretekárskeho ducha a odhodlania. Teším sa na to, že s každým jedným z nich budem úzko spolupracovať, rovnako s Landom a Oscarom, aby sme dosiahli veľké úspechy a užili si túto púť.”

Čo vlastne Andreasa Seidla viedlo k tomu, aby opustil McLaren? Dnes už vieme, že “nová výzva”, o ktorej hovoril Zak Brown, je spoločný tím Sauberu a Audi, ktorý povedie. Považuje skúsený Nemec tento projekt za perspektívnejší?

Andreas Seidl uviedol, že šlo o osobné rozhodnutie. “K McLarenu som sa pripojil v roku 2019 a naozaj som si užil prácu so Zakom a tímom. Dosiahli sme pár dobrých výsledkov a budem mať na toto obdobie pekné spomienky. Monza bude mojím osobným a kariérnym vrcholom.”

“Tím je na skvelej trajektórii a chcel by som sa všetkým poďakovať za ich podporu, dôveru a oddanosť. Ďakujem Zakovi a akcionárom za to, že pochopili moje osobné rozhodnutie pustiť sa do inej výzvy. Andreovi a tímu želám do budúcna všetko dobré,” doplnil.