Všetci sme tu kamaráti, až na pár výnimiek, zaznelo po rozlúčke s Vettelom
Minulý štvrtok sa v Abú Zabí uskutočnila rozlúčková večera na počesť štvornásobného majstra sveta Sebastiana Vettela. Udalosti sa zúčastnilo všetkých dvadsať pretekárov štartového poľa. Piloti si naposledy takto na spoločnú večeru vyrazili ešte pred šiestimi rokmi pred pretekmi v Číne. Zhodli sa na tom, že k podobným „schôdzkam“ by malo dochádzať častejšie. Po stretnutí sa niekoľko pretekárov podelilo o svoje dojmy z onoho večera. My vám prinášame to najzaujímavejšie z toho, čo zaznelo.
Večera sa zorganizovala na popud Vettelovho bývalého a dlhoročného soka Lewisa Hamiltona. Keď si spomenieme na ich rivalitu v rokoch 2017 a 2018, je priam úsmevné, že práve Hamilton myslel na to, aby sa mohol 35-ročný Nemec takýmto spôsobom dôstojne rozlúčiť so svojimi kolegami.
„Myslel som si, že je to naozaj dôležité, a preto som sa v Mexiku spýtal, či by boli všetci otvorení tomu, aby sa uskutočnila večera, kde sa rozlúčime so Sebom,“ uviedol Lewis Hamilton pre médiá. „Naposledy sme spolu večerali ešte pred rokmi v Číne.“
Večera sa napokon uskutočnila a Sebastian Vettel si na ňu pripravil aj prejav. „Bol to najlepší večer,“ poznamenal Hamilton. „Všetci sme sa veľa nasmiali, zazneli skvelé príbehy. Seb je skvelý líder. Predniesol úžasný prejav a pokúsil sa odovzdať niektoré zo svojich skúseností, ktoré za tie roky nadobudol, mladším chlapcom, ktorým sa to v ich budúcnosti určite zíde.“
Večere sa zúčastnil tiež Alexander Albon. Nechal sa počuť, že až na pár výnimiek sú piloti medzi sebou v podstate priatelia. Dokazovať to má aj spôsob, ako si vedľa seba posadali jednotliví jazdci. „Keď niekto prišiel, tak si skrátka sadol. Nerobili sme si zasadací poriadok.“ Ak ste teda analyzovali, kto sedel pri kom a snažili sa z toho niečo vyčítať, pravdepodobne ste to robili zbytočne. Skôr to vypovedá o poradí, v akom hostia prichádzali, než o averziách v padoku.
„Zdá sa, že sú tu všetci dobrí priatelia,“ povedal Thajčan. „V skutočnosti tu neexistujú žiadne veľké rivality, až na pár výnimiek. Všeobecne povedané, všetci vychádzame spolu naozaj dobre.“
Landovi Norrisovi sa páčilo najmä to, že si mohol s mnohými svojimi súputníkmi vôbec po prvýkrát otvorene prehovoriť. „Keď vyrastáte vo svete motoršportu, nie ste síce nútení sa navzájom nemať radi, no keď vyrastáte, tak sa jednoducho radi nemáte. Vždy v nich vidíte nepriateľov viac ako v čomkoľvek inom. Takže to bolo pekné. Rozprával som sa s niektorými ľuďmi, s ktorými som predtým takmer nikdy neprehovoril.“
Daniel Ricciardo si pochvaľoval, že sa o svojich súperoch dozvedel niečo nové. „Všetci máme zjavne veľa spoločného, pravdepodobne viac, než si v skutočnosti myslíme. Bolo skvelé tešiť sa zo vzájomnej spoločnosti a nehovoriť len o pretekoch a súťažení. Mám dojem, že sme sa všetci o sebe dozvedeli trochu viac, takže to bolo pekné.“
Najskúsenejší pilot štartového poľa Fernando Alonso porovnal terajšiu generáciu jazdcov s tými predošlými. „Keď som začínal, pretekal som proti Josovi [Verstappenovi], teraz pretekám proti Maxovi. Je to iné. Predtým tu bol väčší rešpekt k staršej generácii, menej mladých, menej sociálnych sietí a podobne. Predtým boli v F1 veľmi silné osobnosti, akými boli David Coulthard, Mika alebo Michael. Vtedy bolo jasné, kto je kto. Teraz je to v určitom smere trochu priateľskejšie. Nehovorím, že falošne priateľskejšie, ale všetci sú mladí, priateľskí. Predtým to bolo inak. Teraz si myslím, že je to zábavnejšie, preto sa mi to páči viac.“
Podľa Georgea Russella sa večer vyvíjal zábavnejšie, než by sa ktokoľvek mohol nazdávať. Je jedným z tých pretekárov, ktorí by obdobné podujatia privítali častejšie. „Na svete je len dvadsať jazdcov Formuly 1, takže len jeden druhého dokáže pochopiť, čím si prechádzame,“ uviedol 24-ročný pretekár.
Lewis Hamilton, organizátor celej akcie, naznačuje, že by sa podujatia pre veľký úspech mohli konať pravidelne – trebárs každý rok. „Povedali sme si, robme to častejšie. Možno z toho urobíme každoročnú záležitosť, možno o rok budeme mať ďalšiu večeru.“
Zaujímavosťou je, že pilot Mercedesu zatiahol celý účet. Nešlo však o sumu z účtenky, ktorú na svojom Instagrame zverejnil influencer a majiteľ steakhousu Salt Bae. Hamilton teda neplatil 160-tisíc eur, ako na nej bolo uvedené.
V každom prípade ide o veľmi pekné gesto, najmä, keď si spomenieme, že na poslednom podobnom stretnutí v Číne 2016 každý pilot platil sám za seba. Podľa Hamiltona o to vtedy požiadal Nico Rosberg.
„Bolo to trochu hlúpe a smiešne, pretože niekto navrhol, aby sme si rozdelili účet. A tak si osemnásť jazdcov delilo účet, čo bolo šialené,“ spomína Lewis Hamilton. „Pravdepodobne to nebolo ani také drahé. Navrhol som teda, že to zaplatím ja a niekedy nabudúce to zatiahne zas niekto iný. A ten človek hovorí: Nie, nie, chcem platiť osobitne. Tak sme dostali 18 účtov, ktoré sme platili osemnástimi kreditkami. Nič smiešnejšie som ešte nevidel.“
Po doplňujúcej otázke, kto navrhol deľbu účtov, napokon predsa len prezradil jeho identitu. „Som si celkom istý, že to bol Nico.“
Keď sa Nico Rosberg dopočul, čo naňho prezradil Lewis Hamilton, zareagoval na to nasledovne: „Naozaj? Zaujímavé. Pokiaľ si spomínam, tak podľa nepísanej dohody vždy platí majster sveta, ale možno to je len môj názor…“
Tak či onak, pre Lewisa Hamiltona je dôležité niečo iné; že okrem zábavy sa jazdci mohli týmto spôsobom viac zblížiť, čo je určite podstatné aj pre ďalšie smerovanie Asociácie pretekárskych jazdcov GPDA. „Je toho tiež veľa, čo môžeme urobiť ako GPDA, ako zjednotená skupina. Myslím si, že máme zodpovednosť. Existuje veľa vecí, ktoré Formula 1 naozaj potrebuje posunúť vpred. Hovorí sa, že robíme veľa vecí, najmä čo sa týka udržateľnosti a tak, ale musíme sa uistiť, že presadzujeme a robíme len to najlepšie, a možno v tom môže zohrávať úlohu aj GPDA,“ uzavrel sedemnásobný majster sveta.