Hamilton sa ledva vyštveral z Q1: Každý víkend len zachraňujeme situáciu | Magazín F1 - F1online.sk

Hamilton sa ledva vyštveral z Q1: Každý víkend len zachraňujeme situáciu

fotka k článku undefined
zdroj: LAT Images/Mercedes

Mercedes zažil ďalšiu krušnú kvalifikáciu. Lewisovi Hamiltonovi ani Georgeovi Russellovi sa nepodarilo podstúpiť do najlepšej desiatky, ba sedemnásobný majster sveta sa na konci Q1 musel modliť, aby nevypadol spolu s najpomalšími. Z Hamiltona cítiť sklamanie.

Na takéto obrázky nie sme zvyknutí. Od začiatku hybridnej éry vždy platilo, že nech si počasie pre jazdcov pripravilo akúkoľvek výzvu, Lewis Hamilton to vždy zvládol s veľkou eleganciou a obsadil prvú, prinajhoršom druhú priečku. Tento rok však už ani Britove jazdecké kvality nestačia na to, aby vykompenzovali chabé výkony monopostu W13. Bolo zarážajúce sledovať, ako Hamilton postupuje z Q1 na úkor Júkiho Cunodu, a to s náskokom ničotných 0,004 sekundy.

“Nebola to zrovna skvelá kvalifikácia,” povzdychol si Lewis Hamilton, ktorý z monopostu vyskočil už počas druhej časti. Dobre si totiž uvedomoval, že sa nezlepší na čoraz viac zmáčanej trati. “Samozrejme, že je to sklamanie. Prichádzali sme sem plní optimizmu. Všetci v továrni pracovali naozaj tvrdo, no potom to do seba skrátka nezapadlo. Sme sklamaní.”

V kvalifikácii sa potvrdilo to, čo sme videli v tréningu. Okrem problémov s poskakovaním si inžinieri lámali hlavy aj nad tým, ako zohriať pneumatiky. V prvej časti kvalifikácie sa im podarilo postúpiť len vďaka tomu, že sa v závere pripravili na dve ostré kolá za sebou, no v Q2 už taký luxus nemali.

Piloti totižto stihli odjazdiť len jeden meraný čas pred červenou vlajkou. Mercedes chcel zrejme ukázať svoju rýchlosť hneď v nasledujúcom kole a na správne pripravených gumách, čo je aj dôvod Hamiltonovej 2,3-sekundovej straty na Maxa Verstappena, ktorý bol v Q2 najrýchlejší.

“Myslím, že ako tím sme dnes podali výkon pod našimi možnosťami. Je tu pár vecí, ktoré sme mali spraviť, no nespravili sme,” poznamenal Hamilton, ktorý má ešte sobotňajší šprint a nedeľné preteky na to, aby víkend uzavrel na čo najlepšej pozícii.

“Budeme pracovať tak tvrdo, čo nám sily budú stačiť, aby sme sa v šprinte posunuli dopredu. Budú to náročné preteky, ale azda to zajtra bude lepšie z pohľadu počasia. A ktovie, možno sa nám podarí prepracovať sa vyššie,” uviedol 37-ročný Brit. Stále je čo zachraňovať, no vstupovať do víkendu s takýmto cieľom vám na motivácii nepridá. “Budeme skrátka tvrdo pracovať, no každý víkend len zachraňujeme…”

Je pochopiteľné, ak v Mercedese nie je taká dobrá atmosféra ako po minulé roky. Niečo z toho sme zrejme videli počas Q2, keď sa Lewis Hamilton pristavil pri Totovi Wolffovi, ktorý očividne nebol s niečím spokojný. “To sú interné veci, radšej ich nebudem rozširovať,” odmietol prezradiť viac Hamilton.