fb pixel
logo F1online.sk

Verstappen: Lewisa strata titulu nemôže až tak bolieť, aj tak ich má sedem

Max Verstappen
© Getty Images/Red Bull Content Pool
Petra Polubňáková
Petra Polubňáková17. 3. 2022

Jazdec Red Bullu Max Verstappen získal svoj prvý titul po spornom postupe Michaela Masiho pri reštarte rozhodujúcich pretekov. V najnovšom rozhovore sa majster sveta vyjadril k danej udalosti, ako aj k Lewisovi Hamiltonovi, seriálu Drive to Survive či vyhadzovu Nikitu Mazepina z Haasu.

V piatok by sme sa mali dočkať zverejnenia vyšetrovacej správy FIA, ktorá by mala dať bodku za Veľkou cenou Abú Zabí. Práve záver minulého roka vyvolal obrovské emócie, najmä Lewisa Hamiltona zmohli natoľko, že sa počas nasledujúcich dvoch mesiacov ukrýval pred zrakmi verejnosti. V padoku sa medzitým hovorilo o poškvrnenom šampionáte, z ktorého sa Formula 1 musí zotaviť; liekom majú byť práve závery vyšetrovania.

Max Verstappen si však myslí, že šport jednoducho prináša aj také chvíle, aké nastali v poslednom kole v Abú Zabí. „F1 sa nepotrebuje zahojiť, aj takéto dramatické momenty sú súčasťou športu. F1 je veľmi tvrdý svet.“ Vyjadril sa aj na margo sklamania svojho najväčšieho rivala, Lewisa Hamiltona. „Myslím si, že Lewisa to môže bolieť o niečo menej, keď už má sedem titulov.“

Pilot z krajiny tulipánov okrem toho v rozhovore pre BBC Sport povedal, že šport v prvom rade potrebuje viac tímov vpredu, ktoré zabojujú o víťazstvá, aby to nebolo len o Red Bulle a Mercedese. Minulotýždňové testy naznačili, že veľmi silné by mohlo byť aj Ferrari. „Pomaly sa k tomu dostávame — dúfajme, že nové pravidlá tomu dodajú impulz a viac jazdcov bude bojovať o titul. Pretože v konečnom dôsledku sa nám to tak páči, nie?“

V neposlednom rade Max okomentoval aj štvrtú sériu Drive to Survive, ktorá mala premiéru minulý týždeň na Netflixe. Seriál zachytáva príbehy zo zákulisia pitlane, avšak je mu vyčítaná prílišná dramatizácia. Práve Verstappen sa jeho nakrúcania odmietol zúčastniť, čo je samozrejme škoda, nakoľko ide o jednu z kľúčových postáv F1. Videl aspoň najnovšie diely? „Pozrel som si dve epizódy, ale veľmi ma to nenadchlo. Jednoducho predstieranie rivality, to nie je moja parketa.“

Časť novej série sa napríklad zameriava na problémy Daniela Ricciarda z McLarenu, ktorý sleduje, ako sa jeho tímovému kolegovi Landovi Norrisovi darí v aute, ktoré on sám nevie poriadne dostať do tempa.

„Landa a Daniela poznám ako dvoch skvelých ľudí, majú naozaj skvelé povahy a hneď v druhej epizóde to vyzerá, že k sebe nie sú veľmi priateľskí a podľa mňa to nie je správne, a preto sa na tom nepodieľam,“ zastal sa svojich kolegov Verstappen.

Hoci sa seriálu pripisuje zásluha na zvýšení popularity kráľovnej motoršportu, a to najmä v Spojených štátoch, pretekár Red Bullu sa domnieva, že dej častokrát neodráža skutočnosť. V tejto súvislosti nešetrí ostrými slovami. „V určitom momente to pomáha prilákať divákov, ale tento efekt sa tiež vyčerpá. Myslím, že už sme za touto fázou. Teraz mi to viac pripomína reality šou. Navyše to aj tak zaberá príliš veľa času. Potrebujem sa sústrediť na preteky, mať aj súkromný život a nie sa počas súťažného víkendu ďalšiu polhodinu rozprávať so štábom.

Témou dnešných dní je aj situácia na Ukrajine a s tým spojené trestanie Rusov v oblasti športu. Viacnásobný víťaz pretekov F1 k tomu povedal,  že cíti sympatie voči ruskému jazdcovi Nikitovi Mazepinovi, ktorého vyhodili z tímu Haas. Vedenie rozviazalo zmluvu aj so spoločnosťou Uralkali, jej spolumajiteľom je Mazepin senior.

„Nedá sa nesúcitiť s Nikitom – každý pretekár, bez ohľadu na pôvod, od mladého veku tvrdo pracuje na tom, aby sa stal jazdcom Formuly 1. Samozrejme, že môžete mať finančnú podporu, ale aj tak potrebujete talent, aby ste mohli jazdiť v autách F2 a F3. Musíte byť konkurencieschopní a on taký rozhodne bol. Momentálne je to pre neho veľmi komplikované, ale uvidíme, dúfajme, že vo všeobecnosti nastane vo svete opäť mier,“ dodal holandský šampión.

Súvisiace články