Verstappen sa nenechá vtiahnuť do potýčky s Hamiltonom: Nemusím nič dokazovať | Magazín F1 - F1online.sk

Verstappen sa nenechá vtiahnuť do potýčky s Hamiltonom: Nemusím nič dokazovať

fotka k článku undefined
zdroj: Red Bull Content Pool

Je kontakt medzi Lewisom Hamiltonom a Maxom Verstappenom nevyhnutný? Aj takáto otázka sa v stredu rozoberala na tlačových konferenciách kandidátov na titul. Kým Lewis Hamilton naznačil, že Max Verstappen môže byť náchylnejší na chyby, keďže nemá skúsenosti a azda i “má pocit, že ešte má čo dokazovať”, Verstappen s pokojom Angličana odpovedá, že to tak nie je.

Otázky, v ktorých sa novinári spytovali na prípadnú nehodu Verstappena s Hamiltonom, nasledovali po slovách Zaka Browna. Výkonný šéf McLarenu poznamenal, že taká kolízia je vysoko pravdepodobná, a mohla by pre McLaren predstavovať obrovskú šancu.

“Nie, ja tu nemám čo dokazovať,” promptne zareagoval Max Verstappen. “A keď sa bavíme o vyhýbaní sa kolízii, myslím si, že to platí pre obe strany. Je pravdou, že zatiaľ sa nám to darí. Pretekáme tvrdo a obe strany sa vyhli kolízii. Dúfajme, že v tom budeme pokračovať, budeme to držať na trati a jeden proti druhému tvrdo bojovať.”

Tu Verstappen bral celú vec za uzavretú, no v neskoršej fáze tlačovej konferencie sa opäť objavila podobne ladená otázka. To Holanďana naštartovalo a ten už zareagoval o čosi prudšie.

“Úprimne, neviem, čo mám ešte na to povedať. Nikdy sa nesnažíme havarovať, nie je tak?” rétoricky sa pýtal Verstappen. “Je toto len preto, aby ste vyrobili pár chytľavých titulkov? Asi budete mať viac videní, keď sa povie, že je to len otázka času, ako keď sa povie, že máme za sebou pár skvelých pretekov. Ľudia budú, samozrejme, klikať na tie clickbaity.”

Počas Verstappenovej tlačovky vedľa neho sedel Sebastian Vettel, ktorý sa pri súbojoch s Lewisom Hamiltonom dostal aj do kontaktu. Ten najpamätnejší je azda z Azerbajdžanu 2017, hoci vtedy nešlo o žiadnu náhodu, ale úmysel.

Pravdepodobnosť neúmyselnej nehody je však veľmi vysoká, keď sa bojuje o pozície a body, argumentuje Vettel. “Myslím si, že jedna vec, ktorú nevidíte, resp. ľudia vonku to nevidia a vyzerá to tak, že to nechápu ani novinári, je tá, že niekedy je to veľmi tesné a všetko sa môže pokaziť aj bez toho, aby ste mali nejaký úmysel.”

“Ako hovorí Max, nikto nejde do predbiehacieho manévra s tým, že by chcel to druhé auto alebo seba vyradiť, pretože riziko, že sa to pokazí, je veľmi vysoké. Keď však niekoho predbiehate alebo bránite svoju pozíciu, pohybujete sa na hrane noža. Stačí málo, aby sa všetko pokazilo,” komentuje Vettel.

Fakt, že Verstappen s Hamiltonom doposiaľ nekolidovali, podľa Vettela len poukazuje na to, “akí sú obaja profesionáli”. “Neviem teda, prečo tak nadšene čakáte na nehodu. Myslím si, že by ste sa mali tešiť z toho, že sa im darí ísť do takých tesných súbojov bez toho, aby kolidovali. Toto je skutočné umenie, nie nehody. Viem, že vám príde vzrušujúcejšie, keď súčiastky lietajú vzduchom, no my cítime ten adrenalín, keď sme na hrane a zvládneme to.”