Stella je presvedčený, že Verstappen bude v nedeľu férový


Max Verstappen potrebuje vyhrať nedeľné preteky a zároveň medzi seba a Landa Norrisa dostať minimálne dvoch ďalších súperov. Tento majstrovský vzorec bol pred víkendom v Abú Zabí i v jeho priebehu veľakrát omieľaný. Keďže Lando Norris sa kvalifikoval druhý hneď za Maxom Verstappenom, nová otázka znie, čo všetko bude holandský pretekár ochotný urobiť pre zisk svojho piateho titulu.
Pilot Red Bullu po kvalifikácii nič nenaznačil. Taktiku Lewisa Hamiltona z roku 2016 odsúdil ako nerealizovateľnú po úpravách okruhu v roku 2021. Rýchlosť Mercedesu a Ferrari sa nezdala byť dostatočná na to, aby George Russell a Charles Leclerc prehovorili do bitky na čele.
Verstappenove možnosti sú teda veľmi úzke. Šéf McLarenu Andrea Stella je však presvedčený, že nech už Max vyskúša čokoľvek, bude to v rámci mantinelov férovosti. „Nerobí mi starosti, aké má Max možnosti, kam umiestniť svoj monopost. Myslím si, že uvidíme zaujímavé pretekanie. Som si istý, že všetko prebehne športovo a férovo,“ povedal taliansky inžinier.
„V tréningoch sme videli, že úroveň drobenia a degradácie pneumatík prekonala naše očakávania. Aj pneumatiky môžu byť dôvod, prečo niekto bude chcieť kontrolovať tempo, nielen strategické ciele vedúceho monopostu,“ dodal Stella.
Aj keď by Norris radšej stál na pole position a v nedeľu sám diktoval priebeh, aj druhá priečka mu pohodlne postačí na titul. Kľúčový bude štart a prvé kolo. Ako vieme, v Abú Zabí sa aj po zmenách nepredbieha ľahko. „Keďže Lando štartuje na vnútornej strane, myslím si, že do prvej zákruty bude relatívne opatrný,“ pokračoval šéf McLarenu.
„Nebude mať nevyhnutne lepší výjazd a auto na vonkajšej strane sa môže priblížiť, takže by som mu odporúčal opatrnosť. Lando je v tomto smere vo veľmi dobrej pozícii, takže si myslím, že toto bude jeho prístup,“ uviedol Stella.
Red Bull v sobotu obetoval Júkiho Cunodu, keďže neočakával, že by si v kvalifikácii mohol vybojovať miesto v najlepšej trojke. V nedeľu by mohol štartovať na tvrdých pneumatikách a prípadne zohrať podobnú rolu ako Sergio Pérez v roku 2021. „Neprekvapuje ma, že Red Bull hrá tímovú hru. Je to jedna z ich možností. Nemyslím si, že je to nefér,“ hovorí taliansky inžinier.
„V skutočnosti však Max zajazdil rýchlejší čas v druhom pokuse bez zákrytu od Júkiho. Myslím si, že mal najrýchlejšie auto a zaslúžil si pole position. My sme však stále v dobrej pozícii a máme všetko vo svojich rukách,“ skonštatoval Stella.






