Reštart Red Bullu je aj Mekiesovým dielom. Podľa Marka priniesol nový prístup


Kto sa postaral o veľký obrat v Red Bulle? Laurent Mekies len pred pár dňami vystúpil na verejnosti s tým, že jemu by sme nemali pripisovať nič zo zásluh, ale podľa Helmuta Marka to nie je celkom pravda. Nový šéf priniesol do tímu čerstvý vietor, ktorý mu pomohol rozbehnúť sa.
Sotva si Laurent Mekies vyzdobil kanceláriu fotografiami rodinných príslušníkov, a už sa Red Bull ocitol na víťaznej vlne. Vzhľadom na to, že s vývojom vylepšení predstavených na VC Talianska sa začalo dávno pred Mekiesovým príchodom, si za ich vplyv skutočne nemôže pripínať na hruď vyznamenania.
Helmut Marko však po nedeľných pretekoch upozornil na iný prínos nového šéfa. “Došlo k zmene,” prikývol športový poradca Red Bullu v súvislosti s Mekiesovým príchodom. “Laurentovi sa podarilo zaviesť iný prístup z hľadiska technického nastavovania a celkového štýlu práce. Teraz už počas piatkov nie sme na míle pozadu.”
Laurent Mekies síce nemá toľko skúseností, ale na rozdiel od Christiana Hornera má jednu nespornú výhodu. Ako vyštudovaný strojár a inžinier v odbore automobilového konštruktérstva, ktorý strávil niekoľko rokov na technických pozíciách vo Formule 1 a vo FIA, pozná prácu technického oddelenia a priamo vie prispieť svojimi znalosťami a skúsenosťami. Je preto možné, že s jeho príchodom súvisia aj zlepšenia v piatkových tréningoch, v ktorých už Red Bull ani zďaleka nezaostáva tak výrazne ako v prvej polovici sezóny.
Nech si už Red Bull rozdelí bonusy za zásluhy akokoľvek, faktom je, že Verstappen začína dýchať McLarenu na krk. “Pri 40-bodovom deficite by som povedal, že ‘dýcha na krk’ je trochu prehnané,” zareagoval Marko. “Zostáva nám však päť pretekov a dva šprinty. Ak si udržíme túto formu, opäť to môže byť naozaj vzrušujúce.”
“Ideme od pretekov k pretekom a zakaždým sa snažíme podať čo najlepší výkon. Nádej žije, a máme aj dva šprinty. Pokiaľ viem, Max je v šprintoch rekordmanom,” pripomenul Holanďanových trinásť šprintových triumfov, ku ktorým sa nikto ani nepribližuje. “Zachytil som tiež, že v Mexiku by mohlo pršať, to by bol Maxov výkon rozhodujúcim faktorom.”
“Ocitli sme sa však na vlne, na ozajstnej vlne. Užívame si to, ale pracujeme tvrdo a pokračujeme v tom,” uzavrel.