Bearmanovi pomohol s postupom iRacing: Neviem, prečo to nerobia všetci

Ak si myslíte, že „počítačové hry“ a nadšenie pre simulátory neovplyvňujú súčasnú Formulu 1, ste na veľkom omyle. Max Verstappen bol prvý, kto začal prinášať do tohto športu alternatívne prístupy k voľbe jazdeckej stopy a jazdeckému štýlu, ktoré sa naučil doma v obývačke. Môžeme očakávať, že tento trend bude pokračovať s nastupujúcou mladou generáciou. Posledným príkladom je Oliver Bearman.
Britský mladík zvolil v záverečných metroch čo najvnútornejšiu stopu. Tá nie je v Suzuke ničím neobvyklým, ale Ollie ju posunul na úplne novú úroveň a rozhodol sa ušetriť doslova každý centimeter. Takáto stopa vám možno ponúkne len pár stotiniek alebo dokonca tisíciniek sekundy, ale tie v takto vyrovnanom poli môžu znamenať rozdiel medzi úspechom a neúspechom.
Niečo podobné sme už videli v Mexiku. Práve tu začal Max Verstappen novú módu a v poslednej zákrute Peraltada volil veľmi úzku stopu. Postupne ho začali napodobňovať aj ďalší. Veľmi podobný záver kola nájdeme aj v Suzuke a práve tu sa Bearman rozhodol, že využije každý centimeter trate.
„V šikane sa mi to trochu vymklo z rúk. Využíval som obrubník čoraz viac a viac a v poslednom kole som to trochu prehnal. Zakaždým som tam získaval čas, preto som si zakaždým povedal, prečo nezájsť ešte ďalej?“ vysvetlil po skončení kvalifikácie britský mladík.
Ten napokon zašiel tak veľmi na vnútornú stranu, že vo svojom poslednom pokuse sa dotkol múra v snahe získať každú tisícinku sekundy. „Snažil som sa ísť čo najbližšie k múru, až som sa ho dotkol. Neviem, prečo to nerobia všetci. Ja som volil túto stopu už od prvého tréningu. Bolo to ako v iRacingu,“ povedal Bearman.
Aj keď mu tieto posledné tisícinky sekundy pomohli, rozhodne neboli dôvodom jeho vysokej výhry v súboji s Estebanom Oconom. Ten vypadol už v Q1, zatiaľ čo jeho tímový kolega sa posunul až do najlepšej desiatky, aj keď s týmto okruhom, na rozdiel od Ocona, nemá v podstate žiadne skúsenosti. Desiate miesto je ďalším dôkazom vynikajúceho potenciálu britského mladíka.
„Bol to celkom neočakávaný výsledok. Veľmi som sa tešil z postupu do Q2, takže si viete predstaviť, aký nadšený som z Q3. Podľa našich predikcií pred štartom sezóny sme sa mali pohybovať na hrane postupu do Q2. Bol to skvelý pocit, keď som dokončil svoje kolo v Q2 a videl som, že sa mi podarilo prekĺznuť do Q3,“ povedal nadšene Bearman.
Opačné pocity mal po skončení kvalifikácie Esteban Ocon. Ten v skutočnosti nebol ďaleko od postupu. Na posledného postupujúceho z Q1, Liama Lawsona, mu chýbala necelá desatina, ktorá sa v jeho Haase určite skrývala, takže francúzsky pretekár nemal dôvod na radosť. „Nepodarilo sa to. Skúšali sme množstvo rozličných vecí s oboma autami. Bohužiaľ, niečo nám chýbalo. Je však skvelé vidieť, že Olliemu sa darí a môžeme sa z toho poučiť do budúcna,“ skonštatoval stručne Ocon.