logo F1online.skF1online.sk

Aké ťažkosti čakajú Aston Martin s Neweym? Váha očakávaní, odpovedá Krack

Adrian Newey
© Getty Images/RB Content Pool
Matúš Pavlík
Matúš Pavlíkvčera 03:21

Pri pohľade na slávnostný príchod Lewisa Hamiltona do Ferrari premýšľame, či niečo podobné neprichystá Aston Martin pre Adriana Neweyho. Pre stajňu zo Silverstone bude mať príchod geniálneho konštruktéra z dlhodobého hľadiska väčší význam ako prestup sedemnásobného šampióna do Ferrari. V oboch prípadoch však s veľkými prestupmi súvisí aj nezanedbateľný tlak, ktorý sa všetky strany snažia manažovať.

Pod vedením Neweyho technického génia a s podporou Hondy sa od Aston Martinu čakajú v roku 2026 veľké zmeny. Ani Rím však nepostavili za deň. Aj keď by si Fernando Alonso prial, aby mohol bojovať o titul hneď po zmene technických pravidiel, história Formuly 1 nás učí, že projekty ako ten Aston Martinu sa budujú roky.

Fanúšikovia i verejnosť však budú netrpezliví a stajňa bude istotne pod nemalým tlakom. Veď Newey uspel v podstate vždy a všade, tak prečo by mal byť Aston Martin výnimkou v jeho štyridsaťročnej kariére?

„To je Adrianov najväčší problém, však? Všade, kde sa objavil, vždy dosiahol úspech a presne to sa od neho očakáva aj po príchode do Aston Martinu,“ vyhlásil v rozhovore pre RacingNews365.com bývalý šéf Mike Krack, ktorého pred pár dňami tím oficiálne preradili do pozície šéfa pretekového tímu na trati a vedenia celej stajne sa ujal Andy Cowell.

„Vieme, že v dnešnej Formule 1 nemôže všetko riadiť jeden človek, takže sa musíme pripraviť a vyťažiť maximum z jeho znalostí, skúseností a intuície. Zároveň mu však musíme poskytnúť pracovné podmienky,“ pripomenul Krack.

Neweyho povesť je vyhlásená nielen v oblasti vývoja monopostu, ale tiež v schopnosti vyžmýkať z ľudí zdroje. Je jasné, že keď si niečo zaumieni, od svojho tímu to dostane za každú cenu. Otázka však je, koľko práce ho skutočne čaká.

Aston Martin v súčasnosti nepôsobí ako dobre namazaný a víťazný stroj. Newey má pôsobiť na samom vrchole pyramídy a nebude mať čas, aby sa zaoberal každou drobnosťou. Tisíc zamestnancov v tíme musí byť schopných vytvoriť prostredie a podmienky, v ktorých môže prekvitať genialita anglického inžiniera.

„Má možnosť si presne určiť, v čom tímu najviac pomôže,“ uviedol Krack. „Ak od neho budeme očakávať, že sa bude zaoberať každým detailom, každou skrutkou, tak jeho schopnosti nevyužijeme správne.“

„Myslím si, že v súčasnosti, krátko pred jeho príchodom, sú práve toto otázky, ktoré si musíme položiť. Ako sa nastavíme, aby sme naplno využili skúsenosti, kreativitu a genialitu, ktoré so sebou Adrian prinesie?“ konštatuje luxemburský inžinier.

Súvisiace články

Diskusia