fb pixel
logo F1online.sk

FIA sa pustila do “účtovnej kolonoskopie” Red Bullu, tvrdí Horner

Christian Horner
© Getty Images/RB Content Pool
Milan Kubala
Milan Kubala28. 10. 2023

Medzinárodná automobilová federácia po kontrole minuloročných rozpočtov konštatovala, že nenašla žiadne pochybenia, hoci si podľa Christiana Hornera na Red Bull dôkladne posvietila. Môže sa nám preto zdať, že kauza so stropom a jej dôsledky sú definitívne zažehnané, no v Milton Keynes majú na to mierne iný názor.

Red Bull dostal za prekročenie rozpočtového stropu trest na dvanásť mesiacov, ktorý vypršal v priebehu predchádzajúceho pracovného týždňa. Červení býci tak získali aj zvyšok zo svojej predpísanej alokácie a môžu vyvíjať naplno.

Pri pohľade na súčasnú dominanciu Maxa Verstappena sa jeden môže spytovať, či bol tento trest dostatočne prísny. Hornerove minuloročné predikcie o tom, že červení býci v dôsledku škrtov v aerodynamickom tuneli stratia polovicu sekundy, dnes znejú trochu úsmevne.

Christian Horner avizuje, že dôsledky sme ešte nevideli. “Určite sme ešte nevideli tento efekt v plnej sile. Je zrejmé, že to malo dopad na to, ako intenzívne sme mohli v tomto roku vyvíjať. Vďakabohu, sme už na začiatku roka pripravili veľmi silné auto, a tak sme už zavčasu mohli investovať väčšinu nášho času na vývoj do budúcoročného auta. To bolo dôležité.”

Tieto slová šéfa Red Bullu nám môžu pripomenúť Tota Wolffa alebo Lewisa Hamiltona z čias totálnej dominancie Mercedesu. Dnes Horner, vtedy predstavitelia strieborných šípov vlievali nádej do fanúšikov poplašnými správami, aká bude čoskoro konkurencia silná. Pri pohľade na tento rok len málokto uverí Hornerovi a bude čakať, že o pár mesiacov sa jeho tím bude plaziť v prachu okruhov F1.

Červení býci si môžu vydýchnuť, že neprekročili strop aj druhýkrát po sebe, hoci na jar sa intenzívne špekulovalo o kadečom. A špekulácie neboli náhodné, naznačuje Horner. “Celý proces kontrolovania rozpočtov sa vyvíja. Máme veľmi komplikovanú sadu pravidiel, ktoré sa zdokonaľujú, nuž a tento rok sme si prešli veľmi prísnou kontrolou z hľadiska dôslednosti FIA. Počas leta sme zažili hotovú kolonoskopiu.”

“Myslím si, že aj FIA sa po tejto stránke učí. Samozrejme, každá spoločnosť je štruktúrovaná trochu inak, čo len zvyšuje komplexnosť celej veci. Svoju úlohu hrá aj to, či máte nejaké pridružené spoločnosti, alebo ku komu sa účtovne hlásite,” pokračoval Horner azda pripomínajúc, prečo plat Helmuta Marka nespadá do rozpočtu Red Bullu Racing, hoci z jeho práce profituje práve rakúska stajňa. “Sú to veľmi komplikované pravidlá. FIA však za posledných dvanásť mesiacov odviedla vcelku slušnú robotu.”

Celá aktuálna sezóna sa nesie v jednom duchu. Súperi sa snažia dohnať Red Bull, ktorý stále uniká, hoci posledné veľké ceny už boli vyrovnanejšie. Je však pravdepodobné, že ide len o akúsi fatamorgánu.

“Treba si uvedomiť, že od letnej prestávky sme na auto pridali len veľmi málo výkonu, ak vôbec nejaký,” zdôraznil Horner. “Pri týchto obmedzeniach vo veternom tuneli sme sa rozhodli to investovať do budúcoročného auta RB20, a nepokračovať vo vývoji RB19.”

“Tým netvrdím, že sa z našej terajšej práce nič nenaučíme a nevyužijeme to v ďalšej sezóne, ale podarilo sa nám dosiahnuť konzistentnosť na širokej škále okruhov. Pred týždňom bolo skvelé vyhrať, bolo fajn vyhrať aj šprint. Máme za sebou pozoruhodnú sezónu,” uzavrel túto tému skúsený Angličan.