fb pixel
logo F1online.sk

Wolff prechovával k Lewisovi po prestupe do Mercedesu väčší rešpekt, myslí si Russell

Lewis Hamilton a Toto Wolff
© Twitter/Mercedes
Tomáš Masár
Tomáš Masár4. 10. 2023

Keď Lewis Hamilton prestúpil v roku 2013 do Mercedesu, bol už majstrom sveta s množstvo víťazstiev na konte a takpovediac „overeným menom“. Naopak, George Russell mal v čase príchodu do tímu z Brackley a Brixworthu stále len štatút akéhosi mierne odrasteného nováčika. Aj to je jeden z dôvodov, pre ktorý si mladší z britskej dvojice myslí, že sa zo strany šéfa stajne Tota Wolffa krátko po prestupe do nemeckého celku tešil menšiemu rešpektu, ako to bolo v prípade sedemnásobného šampióna pred vyše dekádou.

George Russell sa k Mercedesu pripojil ako náhrada za Valtteriho Bottasa, s ktorým to postupne začínalo ísť výkonnostne z kopca. Zatiaľ čo Fín dokázal Hamiltonovi počas päťročného pôsobenia u „strieborných šípov“ sekundovať iba sporadicky, 25-ročný Brit uzemnil staršieho krajana hneď vo svojej premiérovej sezóne vo farbách nemeckého giganta.

Napriek tomu sa vlani – aspoň spočiatku – netešil zo strany Tota Wolffa toľkému rešpektu, ako sedemnásobný šampión v čase, keď sa stal pred vyše dekádou akvizíciou Mercedesu. Otázka znie: prečo? Azda si Rakúšan vážil väčšmi Hamiltonove služby?

Nie, nič také. Treba si uvedomiť, že Hamilton bol v roku 2013 šampiónom, ktorý už vo svete motoršportu čo-to znamenal, kdežto Russell bol pred poldruha rokom síce rýchlym, no viac-menej neskúseným pilotom, ktorý si na konkurencieschopný monopost ešte len zvykal.

A je tu aj druhý faktor. V období, keď sa stal Toto Wolff lodivodom Mercedesu, bol rodák z Viedne v branži iba „mladým uchom“. Dnes je, v prípade Russella, všetkému presne naopak.

„Toto prechovával k Lewisovi [v roku 2013] väčší rešpekt možno aj preto, že v čase, keď sa ujal funkcie, bol vo Formule 1 úplne nový,“ nechal sa počuť v podcaste Beyond The Grid George Russell.

„Lewis bol naproti tomu v čase zoznámenia už megahviezdou. Toto bol v tom období jednoducho nováčikom a Lewis disponoval masívnym menom a navyše bol v F1 udomácnený. V mojom prípade to bolo úplne iné – Toto ma podpísal ako šestnásťročného.“

„V priebehu mojej kariéry ma neustále usmerňoval. Poradil mi a pomohol mi naplno rozvinúť môj potenciál a náš vzťah vďaka tomu nadobudol úplne inú úroveň – nestal sa pre mňa ani tak nejakou otcovskou postavou, ale skôr kamarátom.“

„Navyše, so Susie [Wolffovou] a Carmen [Mundtovou], mojou priateľkou, spolu navzájom všetci naozaj skvelo vychádzame. Trávime spolu veľa času, máme spoločné aktivity, chodíme spolu na večere a jednoducho sa stále vídame. Toto je zároveň mojím šéfom, ale aj kamarátom,“ dodal Russell.

Súvisiace články