fb pixel
logo F1online.sk

Russell o súboji s Hamiltonom: Potreboval som zo seba dostať frustráciu

George Russell
© Twitter/Mercedes
Milan Kubala
Milan Kubala24. 9. 2023

Odjazdiť preteky v Suzuke na jeden pitstop je beh na takú dlhú trať, že sa na ňu odhodlal len George Russell. Alternatívna stratégia ho zatiahla do viacerých súbojov, pričom jeden z nich sa odohral s Lewisom Hamiltonom. Nič si pri ňom nedarovali, ale ani si nič nevyčítajú.

George Russell v sobotu naznačoval, že výhodnejšia bude stratégia s tromi zastávkami v boxoch ako s jednou. To sa podľa neho nakoniec aj potvrdilo, hoci sa pre ňu nerozhodol nikto z najlepšej desiatky.

“Nič sme ňou nezískali, ale ani nestratili,” pustil sa do hodnotenia George Russell, ktorý však uprednostnil jedinú návštevu mechanikov z prostého dôvodu. “Určite to stálo za pokus. Trojzastávková stratégia by bola pravdepodobne rýchlejšia ako jednozastávková, ale tento jeden pitstop nám dožičil šancu byť na treťom mieste v prípade výjazdu safety caru, červenej vlajky alebo keby bolo predbiehanie o trošičku náročnejšie, než sme predpovedali. Nakoniec sme mali šancu. Konečný výsledok je však férovým odrazom [našej rýchlosti].”

Uprostred pretekov sa dvojica strieborných šípov pustila do menšej potýčky. Keď sa George Russell v Lyžici ocitol za bielou čiarou, vo vysielačke sa vyčítavo spytoval, či sa budú naťahovať medzi sebou, alebo či ich súperi náhodou nesedia v autách iných tímov.

“V zápale boja si vo vysielačke poviete svoje, aby ste zo seba dostali frustráciu. Spoločne sme tam stratili trochu času, ale toto patrí k pretekaniu,” skonštatoval Russell, ktorému už stihla vychladnúť hlava. “V tej fáze pretekov som sa v aute cítil oveľa komfortnejšie a mal som pocit, že som rýchlejší. Pustil som sa do prvého manévru, ale prehral som ho na rovinke.”

“Mal som aj druhú šancu, keď…” zarazil sa na moment. “On mal právo na svoju stopu. Patrí to k pretekaniu a nebojovali sme o žiadne svetoborné pozície. Náš konečný výsledok to nakoniec nezmenilo.

Mercedes sa pokúsil zachrániť Georgea Russella pokynom pre Lewisa Hamiltona, aby svojmu tímovému kolegovi poskytol DRS. Carlos Sainz sa i napriek tomu dokázal prebojovať cez jedného jazdca z Brackley.

George Russell najskôr protestoval a Lewisa Hamiltona nechcel pustiť pred seba. Namiesto toho chcel počkať na posledné kolo. “Keď sedíte v aute 48 kôl a dávate do toho všetko, snažíte sa pracovať so stratégiou, ktorá nie je optimálna, tak vo vysielačke aj trochu ventilujete svoju frustráciu. Predbiehanie bolo ťažké, ako sme to videli pri Piastrim na oveľa čerstvejších pneumatikách a v rýchlejšom aute. Neprehnal sa okolo mňa, trvalo mu to dve kolá, a podarilo sa mu to len tak-tak.”

“Po vojne je každý generál, ale pre mňa je teraz dôležité poistiť zisk druhého miesta v konštruktérskom šampionáte. Jazdecký šampionát je pre mňa úplne odpísaný, v tejto sezóne to bola hotová katastrofa. Premárnil som veľa šancí a Lewis je v dobrej pozícii, aby zabojoval o tretie miesto,” doložil v Suzuke.

Súvisiace články