fb pixel
logo F1online.sk

Vo Ferrari vládne po víkende spokojnosť, bitka s Mercedesom zostáva otvorená

Carlos Sainz a Charles Leclerc
© Twitter/Ferrari
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík24. 9. 2023

Neznie to trochu zvláštne, keď sú vo Ferrari spokojní so štvrtým a šiestym miestom? Neznie. Spokojnosť s víkendom sa v jednotlivých tímoch určuje podľa toho, čo bolo možné dosiahnuť za tie tri dni. Úprimne si musíme priznať, že na McLaren nemalo v Suzuke Ferrari ani Mercedes, ktorí si to rozdali v súboji o štvrté miesto. Červený tím tento súboj vyhral a splnil svoju japonskú misiu.

V Suzuke bol z pilotov Ferrari na koni jednoznačne Charles Leclerc, ktorý v Holandsku, Taliansku a Singapure nabral bodovú stratu na tímového kolegu. V Japonsku ju trochu zredukoval a aktuálne stráca Charles na Carlosa pätnásť bodov. Preňho je však dôležitejšie, že bol po celý víkend rýchlejší.

Aj keď Ferrari nemá na Red Bull a v Japonsku prehralo aj s McLarenom, súboj s Mercedesom je pomerne symbolický. Oba tímy v tejto sezóne postavili veľmi nevydarené monoposty a ich vývoj ukončili predčasne. Častokrát je lepším z týchto dvoch celkov ten, kto sa menej trápi. Tento víkend to bolo Ferrari.

„McLaren bol dnes veľmi silný a nebolo toho veľa, čo sme mohli urobiť lepšie. Musel som byť agresívnejší v súboji s Georgeom, aby som nestratil príliš veľa času. Fungovalo to a keď som sa dostal na štvrté miesto, už som len manažoval pneumatiky do konca pretekov. Som spokojný s dnešným výkonom,“ povedal Charles Leclerc pre televíziu Sky.

V polovici sezóny to vyzeralo, že Ferrari nemôže ani len dúfať v celkové druhé miesto, ale vďaka dobrým výsledkom na posledných podujatiach sa vrátilo do boja. Bitka s Aston Martinom sa zdá byť rozhodnutá, na McLaren má Scuderia náskok stále vyše sto bodov, ale Mercedes je blízko. Oba tímy delí v súboji o druhé miesto dvadsať bodov. Je však zrejmé, že na prekonanie Lewisa Hamiltona a Georgea Russella bude musieť Ferrari zabrať.

„Sú silní, zvlášť v pretekoch boli vo forme a ku koncu nás dostali pod tlak. Rozhodli sa rozdeliť stratégie svojich pilotov, čo bolo zaujímavé. Zvlášť v nedeľu sú veľmi dobrí. V sobotu sú trochu nekonzistentní, ale my sme zas nekonzistentní v pretekoch. Čaká nás tesný súboj,“ povedal Charles na margo Mercedesu.

„Mám však pocit, že sme sa v posledných víkendoch naučili pár vecí, ktoré nám, dúfajme, pomôžu vo zvyšku sezóny,“ dodal Leclerc.

Sainz sa v nedeľu cítil omnoho lepšie

Jeho tímový kolega Carlos Sainz mal o niečo ťažší víkend. Po sobote sa sťažoval, že nedokázal nájsť to správne nastavenie, a slabší výsledok v kvalifikácii mu znemožnil dostať sa poriadne do japonských pretekov.

„Bolo to oveľa lepšie než v sobotu. Dnes som sa na trati cítil omnoho komfortnejšie. Keď preteky začali, dokázal som sa dostať do rytmu a manažovať pneumatiky. Úprimne, mám pocit, že som mal veľmi dobré tempo,“ povedal Sainz po pretekoch.

„Bohužiaľ, nemohli sme to ukázať, keďže sme zostali zaseknutí v špinavom vzduchu. Mali sme dobrý štart a dobre sme manažovali naše tempo. Na konci sme však pri druhej zastávke trochu stratili na Lewisa a musel som sa doťahovať. Podľa mňa však môžeme byť spokojní s tým, ako preteky prebiehali,“ dodal Sainz.

V úplnom závere sa stretol v súboji s pilotmi Mercedesu, ktorí mu chceli dať ochutnať jeho vlastnú „singapurskú“ medicínu. Russell s Hamiltonom to však nezvládli ani zďaleka tak dobre ako Sainz minulý týždeň, ale uchránili aspoň piate miesto. Carlos tak nakoniec vyzrel len na jeden z „čiernych šípov“.

„Asi mi chýbalo pár kôl. Okrem toho si myslím, že predbiehanie dnes bolo dosť náročné. Videli ste, že Charles len s problémami predbehol Russella. Ja som bol v špinavom vzduchu za Hamiltonom na podobne starých pneumatikách. Zviedli sme však pekný súboj a aspoň Georgea sa nám podarilo predbehnúť,“ povedal Sainz.