fb pixel
logo F1online.sk

Toľko sme na aute pracovali a k čelu nie sme o nič bližšie, ľutuje Hamilton

Lewis Hamilton
© Twitter/Mercedes
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík24. 9. 2023

Tretí víkend po sebe Mercedes tratí body v súboji s Ferrari. Po Monze a Singapure zviedli tieto dva tímy v Suzuke tesný súboj na trati i v boxoch. Scuderia sa napokon v Pohári konštruktérov priblížila len nepatrne. Napriek tomu nemajú v Mercedese mnoho dôvodov na radosť.

Takto si v Mercedese sezónu 2023 nepredstavovali. Rok sa nám chýli ku koncu a k Red Bullu alebo k víťazstvu nie sú takmer o nič bližšie než na začiatku roka. Ba čo viac, na konci tejto sezóny sa ocitli v súboji s Ferrari o celkové druhé miesto.

Scuderia znížila v Japonsku stratu o ďalšie štyri body a užila si vyrovnanú bitku s Mercedesom, ktorý sa rozhodol v Suzuke rozdeliť stratégie. Napokon to viedlo „len“ k zdolaniu Carlosa Sainza. Charlesa Leclerca na štvrtom mieste sa Lewisovi Hamiltonovi nepodarilo poraziť, ale dokázal vyzrieť aspoň na španielskeho pretekára.

„Som unavený,“ začal svoju rozpravu po pretekoch Lewis Hamilton pre televíziu Sky. „Bojoval som absolútne naplno v snahe dostať sa čo najvyššie a pred Ferrari, ktoré nasadilo tento víkend vylepšenia, takže boli obzvlášť rýchli; alebo lepšie povedané, boli rýchlejší posledných niekoľko víkendov.“

„Bola to poriadne tvrdá bitka. Snažil som sa vybojovať čo najviac bodov pre tím. Chceme si udržať to druhé miesto v Pohári konštruktérov, ktoré je dôležité pre všetkých ľudí v továrňach.“

„Dal som do toho všetko, ale je to ťažké, zvlášť počas víkendov ako tento, keď je auto neposedné, poskakuje a kĺže sa, takže v podstate v ňom mám rovnaký pocit ako vlani. Je to náročné vzhľadom na to, koľko práce sme doň investovali v snahe pokročiť. Minimálne na tejto trati sme však neboli o nič bližšie k čelu,“ pokračoval sedemnásobný majster sveta.

„Podarilo sa nám dostať pred jedno Ferrari vďaka skvelej tímovej práci chlapcov v boxoch a stratégov. Je pred nami ešte dlhá cesta,“ povzdychol si Hamilton.

Mercedes si tak zo Suzuky odváža piate a siedme miesto, čo je zrejme to najlepšie, v čo mohli dúfať. To je pre Lewisa pomerne skľučujúce pomyslenie, pretože toto nie sú umiestnenia, o ktoré by chcel bojovať. Mercedes musí sklopiť hlavy a vrhnúť sa do práce, pričom od svojich jazdcov dostáva jasné noty, čo je potrebné urobiť.

„Veci, o ktoré som žiadal, sú súčasťou smeru, ktorým sa chcem vydať v budúcom roku. Moje a Georgeove poznámky k tímu boli plne vyslyšané,“ povedal Hamilton.

„Nemám potuchy, ako na tom bude auto v novej sezóne, ale sme na míle pozadu. Aby sme uzavreli našu stratu, budeme dúfať, že nasledujúce mesiace budú po vývojovej stránke tie najlepšie, aké sme kedy mali.“

„Len sa pozrite, čo dokázal McLaren. Nemôžeme si pred tým zatvárať oči a musíme ísť týmto smerom. Úprimne verím svojmu tímu, že to dokáže.“

„Problém je, že pri fungovaní nášho súčasného monopostu znamená zvyšovanie prítlaku zároveň aj zvyšovanie poskakovania. Dúfajme, že so zmenou filozofie sa vrátime tam, kam si zaslúžime, pretože toto je stále majstrovský tím. V tomto čase prijmeme dôležité rozhodnutia, ktoré sú kritické pre našu cestu,“ zakončil sedemnásobný majster sveta svoju vyčerpávajúcu odpoveď.

Súvisiace články