Marko sa za rasistickú poznámku musel ospravedlňovať Pérezovi dvakrát | Magazín F1 - F1online.sk

Marko sa za rasistickú poznámku musel ospravedlňovať Pérezovi dvakrát

fotka k článku undefined
zdroj: Getty Images/Red Bull Content Pool

Je verejným tajomstvom, že si Helmut Marko zavše rád zgustne na neborákovi Sergiovi Pérezovi. Tentokrát však zašiel priďaleko. Mexičana označil za Juhoameričana, ktorých mentalita vraj môže za to, že sa 33-ročný pretekár prezentuje prelietavými výkonmi. Keď si Rakúšan uvedomil, že prepískol, rodákovi z Guadalajary sa ospravedlnil – a to hneď dvakrát, keďže prvé ospravedlnenie nieslo opätovné známky diskriminácie.

Marko síce Péreza v rozhovore pre rakúsku Servus TV sprvu naoko pochválil, no nebol by to „starý dobrý“ Helmut, keby sa následne nevyjadril zvlášť uštipačne. Osemdesiatročný poradca Red Bullu označil Checovo vystúpenie v Taliansku za jedno z jeho vôbec najlepších, aby onedlho na to vysvetlil, prečo nepredvádza takéto výkony na pravidelnej báze.

„Bol to jeden z jeho lepších víkendov,” pochválila svojho zverenca šedá eminencia Red Bullu tesne predtým, ako pristúpila k urážlivým komentárom. “Vieme, že sa trápi v kvalifikácii, má výkyvy vo forme, a to z toho dôvodu, že je Juhoameričan. Nedokáže preto [pravidelne] podávať také sústredené výkony, ako Max Verstappen alebo Sebastian Vettel,“ vypustil z úst Marko. Po tom, čo sa voči niekdajšiemu pretekárovi British Motor Racing zdvihla vlna kritiky za diskriminačné, respektíve rasistické poznámky, sa veterán začal kajať.

Prvým ospravedlnením si však väčšmi zavaril, než sa vyvinil. „Nebolo to myslené tak. Chcel som tým povedať, že Mexičan má inú mentalitu ako Nemec alebo Holanďan,“ utrúsil Marko.

Problém má dvojakú rovinu. Marko jednak označuje Mexičana Péreza a teda Mexičanov ako takých za Juhoameričanov, pričom vieme, že Mexiko geograficky prináleží do Severnej Ameriky, na čo sú obyvatelia tohto štátu zvlášť citliví.

Po ďalšie, pripisovať niečiu mentalitu na vrub jeho národnosti, je absolútne neprípustné. Markovi by sa snáď pre tentokrát dalo prepáčiť, keby z jeho úst obdobné výroky na adresu Péreza nezaznievali týždeň čo týždeň.

V minulosti sa napríklad počas pretekov v Saudskej Arábii, kde bezprostredne v blízkosti okruhu dopadali na zem balistické rakety, nechal počuť, že Pérez sa nebojí, keďže v Mexiko City je na obdobné veci zvyknutý. Sergio pritom nepochádza ani z hlavného mesta Mexika, ale už z vyššie spomenutej Gudalajary.

V každom prípade, podobných prípadov, kedy Marko na margo Péreza „perlil“, by sme našli neúrekom. Očakávať, že sa rodák z Grazu z tejto skúseností poučí, by bolo asi naivné. Keď už nič iné, aspoňže v poradí druhé Rakúšanovo ospravedlnenie ako tak obstálo.

„Chcel by som sa ospravedlniť za svoju urážlivú poznámku a dať jasne najavo, že si nemyslím, že možno ľudí zovšeobecňovať na základe pôvodu, rasy, alebo akéhokoľvek etnika. Snažil som sa jednoducho poukázať na to, že Checo podáva v tomto roku kolísavé výkony, ale nebolo správne to pripisovať jeho pôvodu,“ poznamenal jeden z popredných predstaviteľov tímu z Milton Keynes.