Obrátený rošt je opäť v hre. Wolff: Toto je šport, nie reality šou | Magazín F1 - F1online.sk

Obrátený rošt je opäť v hre. Wolff: Toto je šport, nie reality šou

Max Verstappen na štarte VC Brazílie 2019
zdroj: Red Bull Content Pool

Ak sa o dva roky niekto náhodného fanúšika F1 spýta, na ktoré preteky zo sezóny 2020 si ešte pamätá, pravdepodobne bude medzi nimi Monza. Práve minulotýždňová veľká cena bola vodou na mlyn zástancom kvalifikačných pretekov či pretekov s obráteným roštom. Divákom sa istotne páčil scenár, v ktorom sa Lewis Hamilton musel prebíjať do čela až z posledného miesta, a v ktorom vyhral outsider, no podľa Tota Wolffa nie je správne takéto situácie vytvárať umelo.

Formula 1 sa tento rok pokúšala zaviesť polhodinové kvalifikačné preteky, do ktorých by jazdci vyštartovali v obrátenom šampionátovom poradí. Po ich skončení by sme dostali poradie, v akom by sa štartovalo do nedeľnej riadnej veľkej ceny — tá by už bola bodovaná.

Snahy stroskotali na Mercedese, ktorý sa postavil proti tomuto nápadu. Ale podarilo sa mu to len pre túto sezónu; ak by sa Liberty rozhodla, že niečo také zavedie pre rok 2021, tak by to zrejme aj presadila. Na vážne zmeny pravidiel už totižto nie je potrebná jednohlasná zhoda tímov, stačí, ak osem z nich prikývne.

Wolff dúfa, že k tomu ale nedôjde. “Nemyslím si, že by sme mali rýpať do tohto formátu. To nie je preto, že som zaujatý. Práve naopak, ja mám rád variabilitu a nepredvídateľnosť, a budeme mať veľmi odlišné preteky od tých v Monze.”

“Ale nikto nechce vidieť víťaza, ktorý štartoval v obrátenom poradí. Nemyslím si, že by sme mali vyrábať takéto bláznivé výsledky, kde je takmer nemožné predbiehať, len preto, že si myslíme, že poradie by malo byť nejaké iné.”

“Toto je meritokracia, toto je šport, v ktorom vyhráva najlepší človek a najlepší stroj. Toto nie je wrestling, kde je výsledok úplne náhodný. Ak chcete náhodu, spravme z toho šou, ale ja si myslím, že v jadre DNA tohto športu je šport, a až potom je to platforma na zábavu,” zdôrazňuje Wolff. “Nie je to šou. Nie je to reality šou, nie je to Big Brother a nemyslím si, že by sme sa tam mali uberať.”

Možno vás zaujme

Komentáre