Nemali sme nad čím špekulovať, vysvetľuje zvýhodnenie Verstappena Horner | Magazín F1 - F1online.sk

Nemali sme nad čím špekulovať, vysvetľuje zvýhodnenie Verstappena Horner

fotka k článku undefined
zdroj: Getty Images/RB Content Pool

Red Bull v nedeľu pripravil lepšiu stratégiu pre Maxa Verstappena. Sergia Péreza to síce stálo prvú priečku, ale podľa šéfa Red Bullu sa nedalo nič lepšie spraviť. Z pohľadu tímu skrátka nebolo nad čím špekulovať, aj keď to znamenalo, že Verstappen bude interne zvýhodnený.

Aj tentoraz na holandskej pôde štartoval z pole position Max Verstappen. V tomto prípade to však nebola výhoda, pretože prichádzal dážď. K výhode sa poľahky mohli dostať tí jazdci, ktorí boli ochotní riskovať — a teda nemali veľmi čo stratiť. Takto sa do čela pretekov dostal Sergio Pérez, ktorého “skvelé” rozhodnutie na poslednú chvíľu chválil aj šéf tímu Christian Horner.

Mexičan sa rozhodol skutočne sám. “Keď vediete celý vláčik, keď ste na líderskom poste, tak sa také rozhodnutie prijíma veľmi ťažko. Najmä, keď je to na hrane,” vysvetlil Verstappenovo zotrvanie na trati Christian Horner. “Checo sa však rozhodol, že chce zastaviť a profitoval z toho, pretože bol prvý, kto obul intermediálky.”

“Max zastavil okamžite po ňom. Prekvapilo nás, že ostatní zostali na trati,” pokračoval 49-ročný Angličan. Nakoniec prezul aj George Russell, a tak Verstappen mal pred sebou len Péreza, Čoua a Gaslyho. S poslednými dvoma menovanými si poradil a rýchlo sťahoval tímového kolegu.

Hornera tým ohúril. “Cez premávku sa dostal vskutku senzačne,” obdivne poznamenal šéf stajne. “Checo mal vpredu slušnú výhodu a snažil sa vypracovať si náskok jedného pitstopu pred autami vzadu. To bolo v prvej fáze pretekov kľúčové.”

Tím však Pérezovi kázal aj šetriť pneumatiky, s ktorými sa Verstappen rozhodne nemaznal. Napokon o výsledku tohto duelu nerozhodli pneumatiky, ale strategické rozhodnutie boxového múrika. Max Verstappen prezul ako prvý a undercutom získal na kolegu približne šesť sekúnd.

Podľa Hornera je dôvod viac ako zrejmý. “Toto rozhodnutie sme prijali z viacerých dôvodov. Po prvé, Alonso už nasadil sliky a myslím, že aj Gasly za ním. Undercut bol však veľmi silný. Keby sme Checa poslali do boxov v prvom kole a v nasledujúcom Maxa, riskovali by sme, že by sme sa ocitli na prvej a štvrtej priečke.”

Pre tím bolo výhodnejšie mať oboch jazdcov na čele ako jedného vpredu a druhého na štvrtej priečke. “Preto sme najskôr zavolali Maxa, aj keď tu bolo riziko, že sa mu podarí undercut na Checa, ale ako tím by sme mali prvé a druhé miesto. Nebolo o čom.”

Aj Red Bull bol prekvapený z toho, s akou ľahkosťou sa Verstappen dostal pred Péreza. “Jeho výjazdové kolo bolo extrémne, až nás tým prekvapil. A tak predbehol Checa.”