fb pixel
logo F1online.sk

Buďme realistickí, hovorí Leclerc s úsmevom o udržaní prvého miesta

Charles Leclerc
© Pirelli
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík28. 7. 2023

Drobná repríza minuloročného víkendu, keď sa v Belgicku po penalizácii Maxa Verstappena postaví na pole position pilot Ferrari. Tentokrát to však nebude Carlos Sainz, ale Charles Leclerc, ktorý v kvalifikácii v Spa predviedol ďalší veľmi kvalitný výkon, keď zdolal tímového kolegu Carlosa Sainza, Lewisa Hamiltona aj Sergia Péreza v mocnom Red Bulle. Výsledok, ktorý Scuderia veľmi potrebovala, ale rýchlo môže zapadnúť do zabudnutia.

Problémom môže byť ako obvykle pretekové tempo Ferrari. Štart z prvého a štvrtého miesta v nedeľu je optimistický začiatok, ale čo ak sa Charles Leclerc a Carlos Sainz v pretekoch opäť prepadnú?

Ferrari tento víkend neprinieslo žiadne vylepšenia, takže má viac-menej rovnaký monopost ako v Británii a Maďarsku, kde tento tím nehviezdil. Po týždňoch strádania je však úspešná a bezchybná kvalifikácia dobrým čiastkovým úspechom pri snahe dohnať Aston Martin a zvýšiť náskok na McLaren.

„Na jednej strane mám dobrý pocit, pretože by sme nemali zabúdať, ako veľmi som sa trápil v týchto podmienkach. Ako som už viackrát povedal, usilovne som pracoval na svojej jazde v snahe sa zlepšiť,“ povedal po skončení kvalifikácie Charles Leclerc.

„Dnes som sa v aute cítil komfortne. Možno sme v Q3 neurobili všetko správne, keďže sme vyšli na trať trochu skoro, ale na druhej strane je to vždy balansovanie medzi riskom a ziskom, pretože zas nechcete príliš riskovať žlté vlajky. Trať však rýchlo osychala a možno som takto stratil trochu času. V každom prípade by to na Maxa nestačilo za žiadnych okolností,“ dodal Charles.

Pri otázke, či si môže prvé miesto udržať, odpovedal s blahosklonným úsmevom. „Buďme realistickí. Red Bully sú príliš rýchle a aj keď Max dostal trest, očakávam, že sa dotiahne. Checa máme hneď vedľa seba a podľa mňa bude ťažké udržať ho za nami. Bude to zložité, samozrejme, ak sa naskytne príležitosť, pokúsim sa ju využiť, ale na papieri to bude veľmi náročné,“ povedal Leclerc.

Jeho tímový kolega Carlos Sainz trochu zaostal, čo nie je nič výnimočné, keďže Charles je v kvalifikáciách veľmi rýchly. Nedá sa však povedať, že by španielsky pretekár vyložene sklamal. Jeho piate miesto znamená štvrté miesto na štarte pretekov. Ferrari by sa nemalo pozerať na Red Bully, ale v prvom rade na Aston Martiny, McLareny a Mercedesy. V súboji s týmito tímami je po piatku v najlepšej pozícii.

„S každým výjazdom na trať sa podmienky diametrálne zmenili. Zvládol som hladko postúpiť skrz Q1 a Q2. Posledné kolo v Q3 nebolo najlepšie, v deviatej a desiatej zákrute som takmer vyletel, čo ma pravdepodobne pripravilo o niekoľko pozícií. Celkovo som však spokojný s kvalifikáciou a umiestnením v najlepšej päťke za takých náročných podmienok,“ povedal Sainz.

„Myslím si, že tento víkend je pri takomto počasí možné všetko. Zdá sa, že to bude veľmi zložité aj v sobotu a v nedeľu. Napriek všetkým predpovediam sme nakoniec mali suchú kvalifikáciu. Podľa mňa na suchu nevyzeráme najhoršie, kým na vode sa to dá ťažko posúdiť, pretože to môže skončiť všelijako,“ dodal rodák z Madridu.