fb pixel
logo F1online.sk

Podľa mňa sme urobili dosť veľký pokrok, bráni svoj tím Sainz

Carlos Sainz
© Scuderia Ferrari Press Office
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík28. 7. 2023

Ferrari stratilo v Maďarsku na víťaza 70 sekúnd. Aj keď odrátate nevydarenú zastávku v boxoch či penalizáciu Charlesa Leclerca, vyznieva strata Scuderie priam hrozivo. Okrem toho, tím prišiel o dôležité postavy Davida Sancheza a Laurenta Mekiesa. Fanúšikovia Scuderie nedostali v ostatnom období mnoho dôvodov na optimizmus, ale Carlos Sainz svoj tím tvrdo bráni.

Nemusíme skrývať, že Ferrari v porovnaní so začiatkom sezóny neznížilo svoju stratu na najlepších. Miestami ukázal tím niekoľko pozitívnych zábleskov, ale stačil týždeň alebo dva a na ďalších pretekoch nebolo po zlepšenej forme ani chýru, ani slychu.

„Myslím si, že sme našli nové cesty,“ bráni svoj tím Carlos Sainz. „Je len veľmi nešťastné, že auto sa zrodilo s určitými vlastnosťami, pre ktoré sme citliví na podmienky na trati.“

„Úprimne si však myslím, že sme urobili dosť veľký pokrok. Sú tu však tímy ako McLaren alebo Mercedes, ktorým sa takisto podarilo spraviť veľmi veľký pokrok, preto to vyzerá, že ten náš nebol taký veľký,“ hovorí Carlos.

„Keď sa pozriete na Rakúsko alebo Kanadu, tak to vyzeralo, že práve náš vývoj je najefektívnejší. Teraz máme za sebou dva slabé víkendy, takže náš vývoj vyzerá najslabšie. Čakajú nás však dve dobré podujatia na prijateľnejších okruhoch,“ dodal Sainz.

Pred štartom belgického víkendu Ferrari potvrdilo odchod športového riaditeľa Laurenta Mekiesa, ktorý nastupuje na dovolenku, aby sa začiatkom roka 2024 mohol stať novým šéfom AlphaTauri. Začiatkom roka opustil Maranello aj David Sanchez. Samozrejme, Vasseur medzitým získal Loica Serru, čo je pre tím veľká posila, ale ten dorazí až v roku 2025.

Ferrari nahradilo Mekiesa dlhoročným zamestnancom Diegom Iovernom. Talianske médiá medzitým avizujú, že Fred priviedol do Ferrari až 80 nových ľudí, pričom polovica z nich pochádza od konkurencie, ale z minulosti dobre vieme, že 40 ľudí sa považuje za bežnú fluktuáciu zamestnancov v stajniach F1.

„Som si stopercentne istý, že naša súčasná štruktúra funguje dobre. Nemám pocit, že je slabá. Podľa mňa Fred odvádza najlepšiu možnú prácu v snahe posilniť tím. Auto sa vo veternom tuneli pekne vyvíja a v žiadnom prípade si nemyslím, že sme slabí,“ povedal Sainz.

Ten zároveň pripomenul, že Ferrari intenzívne pracovalo, aby bol presun povinností z Mekiesa na Ioverna čo najhladší. „Laurent sa v posledných rokoch veľkou mierou podieľal na fungovaní Ferrari. Mal som s ním veľmi dobrý vzťah, bol veľmi aktívny a skvelý pre celý tím. Všetci si ho vážili, čo je podľa mňa aj dôvod, prečo prechádza do roly šéfa tímu.“

„Odovzdanie povinností však už prebehlo a Laurent veľmi pomohol Diegovi naučiť sa všetko potrebné. Diego má s touto prácou skúsenosti, takže to pre neho nie je nič nové. Nemám obavy, že by pri prechode došlo k nejakým komplikáciám,“ dodal Sainz.