Brundle urguje za obrátený rošt: Poďme to aspoň skúsiť | Magazín F1 - F1online.sk

Brundle urguje za obrátený rošt: Poďme to aspoň skúsiť

Po štarte VC Španielska 2020 – Sainz, Gasly
zdroj: Pirelli Motorsport

Formula 1 sa tejto myšlienky zdá sa nevzdá a Veľká cena Talianska bola skvelou nahrávkou na opätovné otvorenie diskusie. Najprv o tom hovoril Ross Brawn, ktorému tento nápad pripomenul reštart pretekov v Monze. Vzápätí ho podporil aj komentátor televízie Sky Martin Brundle.

Koronasezóna 2020 sa zdala ideálnou príležitosťou na otestovanie sobotných kvalifikačných pretekov, ktorých poradie by určil šampionát spôsobom: posledný na pole postion, predposledný na druhom mieste, atď. Tímy sa napokon na vyskúšanie tohto nápadu nechali „ukecať“, až na jeden. Mercedes sa ako jediný postavil proti a tento nápad vetoval.

Krstný otec myšlienky, Ross Brawn, sa však len tak odbiť nenechá a v pondelok po Veľkej cene Talianska myšlienku obráteného roštu opäť pripomenul: „Keď sme uvažovali o tohtoročnom otestovaní takéhoto formátu, tak práve Monza patrila medzi kandidátov na šprint z obráteného štartového roštu. Bohužiaľ sa nám to nepodarilo presadiť, ale na tento koncept si chceme spolu s FIA v najbližších mesiacoch ešte posvietiť a s tímami to pred budúcim rokom opäť prebrať.“

„Sme presvedčení o tom, že včerajšie preteky ukázali, aké vzrušenie dokáže premiešaný rošt ponúknuť a keďže ostanú budúcoročné autá rovnaké, ako tohtoročné, našim fanúšikom by sme mohli ponúknuť podobnú drámu, ako tento víkend v Monze,“ napísal Brawn.

Na výkonného riaditeľa Formuly 1 vzápätí vo svojom stĺpčeku nadviazal i Martin Brundle. „Sledovať autá, ktoré normálne vídavame vpredu, ako sa snažia prebojovať skrz pole dopredu, ma opäť raz prinútilo premýšľať o sobotných kvalifikačných pretekoch s obráteným roštom,“ napísal bývalý pilot, dnes komentátor televízie Sky.

„Malým tímom by to dalo trocha čerstvého vzduchu a tie veľké by prinútilo postaviť autá, ktoré sú prispôsobené na predbiehanie, miesto aerodynamicky optimalizovaných monopostov. Prinieslo by to fascinujúcu akciu, ktorú by si musel pozrieť každý,“ myslí si Brunde.

„Šampionát stále vyhrá to isté auto s tým istým jazdcom, len o trochu neskôr a nie s takým veľkým náskokom. Poďme to aspoň skúsiť na nejakej vhodnej trati, rovnako ako skúšame dvojdňový súťažný víkend v Imole a vonkajší ovál v Bahrajne,“ uzavrel Brundle.

Možno vás zaujme

Komentáre