fb pixel
logo F1online.sk

Od prvého Alonsovho víťazstva uplynulo 20 rokov: Motivácia a radosť sa za tie roky nezmenili

Fernando Alonso
© Martin Trenkler
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík21. 7. 2023

24. august 2003 bol v živote jedného španielskeho mladíka dôležitým dňom. Mladý Fernando Alonso vtedy po štarte z pole position na Veľkej cene Maďarska všetkým utiekol a už sa neobzeral späť. Do cieľa pretekov prišiel s pohodlným náskokom na Kimiho Räikkönena a zaknihoval svoje prvé víťazstvo vo Formule 1.

Odvtedy sa toho veľa zmenilo, ale niektoré veci vraj zostávajú nezmenené. Fernando si podľa vlastných slov naďalej užíva súperenie na ostrí noža a súťaženie. „Samozrejme, bol to kúzelný okamih, po ktorom sa môj život zmenil, zvlášť mimo okruhu – dvadsať rokov v podstate nemám žiadne súkromie,“ povedal Alonso. „Je to splnený sen. Už od detstva na motokárach snívate, že budete jazdiť s najrýchlejšími autami na svete.“

„Naším snom bolo odjakživa sedieť práve tu, ale musíte tomu aj mnohé obetovať. Po príchode do Formuly 1 sa zmení váš život a život vašej rodiny. Nič by som však nezmenil, pretože to bola moja vlastná voľba. Snažíte sa uspieť a splniť si vaše sny,“ dodal Fernando.

Podľa jeho slov zostávajú mnohé veci rovnaké ako pred dvadsiatimi rokmi, keď sa objavil v padoku ako nový vyzývateľ Michaela Schumachera. Po niekoľkých úspešných rokoch by asi málokto predpokladal, že po dvadsiatich sezónach vo Formule 1 bude mať na konte tretinu z počtu víťazstiev svojho vtedajšieho veľkého rivala a sedemnásobného majstra sveta.

„Keď v nedeľu sklopíte priezor, stále cítite rovnakú motiváciu a radosť z pretekania. Adrenalín z jazdy na týchto autách, súperenie s najlepšími jazdcami a tímami, snaha uspieť, to všetko je úplne rovnaké ako pred dvadsiatimi rokmi,“ hovorí Alonso.

„Teraz mám viac skúseností, takže príprava na preteky s inžiniermi, stratégie, znalosti pneumatík a príprava na preteky sú dnes odlišné, rovnako tak úroveň stresu. Počas pretekov sa môže stať čokoľvek a existujú rôzne scenáre, ale po toľkých rokoch vás už tak veľa vecí neprekvapí.“

„Je však dobré, že DNA a povaha súťaženia zostáva rovnaká, čo je tá najzábavnejšia časť našej práce,“ dodal Alonso.

Súvisiace články