fb pixel
logo F1online.sk

Mercedes hľadá stratenú rýchlosť. Musíme to pochopiť, hovorí Russell

George Russell
© Filip Škripko
Milan Kubala
Milan Kubala30. 6. 2023

Lewisovi Hamiltonovi sa v kvalifikácii podarilo zdolať oba Aston Martiny, čo je rozhodne dobrá správa. Horšia však je, že Fernanda Alonsa teraz dokonale vystriedal ďalší zákazník Mercedesu: Lando Norris z McLarenu. Piloti strieborných šípov hľadajú dôvod, ktorý viedol k ich prepadu, no zatiaľ bez hmatateľných záverov.

Na Red Bull Ringu už tradične rozhodovali stotinky sekundy a tentoraz aj traťové limity. Keďže George Russell skončil až jedenásty, mohli by sme sa zamyslieť, či za to nemohlo práve prekročenie bielej čiary. Keby sme tak učinili, veľmi rýchlo by sme prišli na to, že Britovo vypadnutie nebolo výsledkom žiadnej náhody. Komisári mu totiž zmazali čas 1:05,408, ktorý bol lepší od jeho konečného výkonu, ale na prekonanie Alexa Albona by nestačil.

Mercedes sa teda nemá na čo vyhovoriť. Čo hovorí na svoju jedenástu priečku George Russell? “Dnes sme skrátka neboli dosť rýchli. Už od prvého tréningového kola som z auta nemal dobrý pocit. Počas šprintového víkendu to nie je ľahké, pretože nemáte čas na žiadne zmeny. Uvidíme, či niečo vymyslíme počas noci.”

Počas noci budú mať strieborné šípy zviazané ruky, keďže autá sú už v parc fermé. Viera, že sa im podarí i napriek tomu niečo vymyslieť, však žije. Plamienok nádeje rozdúchavajú najmä spomienky na Azerbajdžan.

“Štartujem jedenásty, čo nie je najlepšie. Tento rok sme už získali viacero dobrých výsledkov po štarte z nižších pozícií, takže ešte nič nie je stratené. V tréningu to s trvácnosťou pneumatík vyzeralo dosť zle, takže asi nás čakajú dvojzastávkové preteky. Musíme však pochopiť, čo sa to vlastne deje,” naliehal Russell. “Trochu sa trápime, hlavne v sobotu.”

“Myslím, že v piatok v Baku som sa kvalifikoval jedenásty, pritom v sobotu som skončil štvrtý. Žiaľ, v takomto poradí z toho nevyťažíme toľko bodov, ale myslím si, že v pretekoch sa nám toho naskytne viac ako v Baku. Nebude to ľahké, ale v nedeľu to budú dlhé preteky,” doplnil víťaz vlaňajšej VC Brazílie.

Ani Lewis Hamilton po piatku neprejavil veľa pozitívnych emócií, hoci obsadil piate miesto. Už jeho prvotná reakcia na otázku novinára, ktorej prepis by mohol byť “meh”, povedala dosť o jeho hodnotení. “Nie je to prvé miesto, ale beriem ho a pokúsim sa s tým pracovať.”

Aj keď kvalifikácia nedopadla podľa predstáv, preteky by mohli byť lepšie. Ibaže by nie… “Myslím, že po stránke pretekovej rýchlosti sme boli tretí najrýchlejší. Red Bully a Ferrari boli najrýchlejšie, a možno aj Aston Martiny. Takže možno sme až štvrtí,” poopravil sa sedemnásobný šampión. “Nie som si tým presne istý, dnes sme sa snažili jazdiť na jedno kolo. Bol to náročný deň a ani tento okruh nie je ľahký, ani v minulosti nevyhovoval nášmu monopostu. Dnes sa to opäť ukázalo. Ťažká kvalifikácia, no, vďakabohu sme ju zvládli.”

“V sobotňajšej šprintovej kvalifikácii sa pokúsime podať lepší výkon, no bude to závisieť od počasia a teplôt,” zamyslel sa na záver. Svoj rozhovor uzavrel v pozitívnom duchu. “Piate miesto je fajn. Vlani som tu štartoval z nižšej pozície a boli to ťažké preteky, takže azda budeme mať krajšiu nedeľu.”

Súvisiace články