fb pixel
logo F1online.sk

McLaren sľubuje veľké vylepšenia: Prinesieme v podstate nové auto

Lando Norris
© LAT Images/McLaren Media Centre
Redakcia
Redakcia 17. 6. 2023

McLaren síce do Kanady nepriniesol takmer žiadne vylepšenia, na zostávajúce podujatia pred letnou prestávkou však chystá výrazný upgrade. Auto by malo byť dokonca na pohľad odlišné od toho súčasného. Prinesie to však želaný progres?

Predstavitelia britského tímu už na predstavení MCL60 priznali, že ich monopost bude počas roka potrebovať veľa vylepšení. Slabú formu v úvode ročníka si odniesol technický riaditeľ James Key, ktorý výrazne vplýval ešte na minuloročný vývoj súčasného auta.

Vo Wokingu jednoducho povedané išli pri dizajne monopostu na rok 2023 zlou cestou. Aktuálne sa snažia otočiť pomyselné kormidlo na správny kurz. „Relatívne skoro sme zistili, že naše auto potrebuje zásadnú zmenu koncepcie,“ priznal šéf tímu Andrea Stella.

McLaren do Kanady priniesol len nové zadné krídlo, na nadchádzajúce podujatia však chystá výrazný balíček vylepšení. „Upgrade sa týka v podstate všetkých aerodynamických častí. Preto budeme vylepšenia postupne nasadzovať počas najbližších pretekov. Zmeny budú aj na pohľad viditeľné. Časť úprav sa deje aj pod karosériou, preto to celé zabralo určitý čas. Budeme mať v podstate nové auto,“ pokračoval Stella.

Prakticky jediným hviezdnym momentom ´papájových´ v tejto sezóne bola kvalifikácia v Barcelone, kde sa obaja piloti dostali do Q3, a Lando Norris obsadil skvelé tretie miesto. V pretekovom tempe to však bolo jedno veľké trápenie.

Andrea Stella prezradil, v čom sa tradičný britský tím momentálne najviac trápi. „Naše auto je dobré  v chladnejších podmienkach a dokáže dobre zahrievať pneumatiky. Trápime sa však s udržaním gripu v dlhších stintoch. Rozsah problémov v Barcelone bol väčší než sme očakávali. Treba si priznať, že v kvalifikácii niektoré autá podliezli svoj potenciál výkonnosti, kým Lando naopak tento potenciál prekonal. Bolo by zaujímavé vidieť, čo by Lando v nedeľu dokázal, no pravda je, že sa musíme zlepšiť. Potrebujeme sa posunúť z pohľadu aerodynamiky i toho, ako pracujeme s pneumatikami.“

Aj vzhľadom na charakteristiku okruhu v Montreale nemôžeme od McLarenu očakávať veľké zázraky. Nádeje britskej stajne sa teda upierajú skôr k počasiu a prípadným dažďovým prehánkam. „Sme silní v rýchlych zákrutách, ktoré v Montreale prakticky nie sú. Možno to bude trochu trápenie, určite by sme teda uvítali vplyv počasia. V každom prípade, zameriavame sa na naše výrazné vylepšenia, ktoré prinesieme na podujatia v Rakúsku či Veľkej Británii,“ uzavrel Andrea Stella.

Súvisiace články