fb pixel
logo F1online.sk

Ako Max Verstappen navštívil Tota Wolffa v jeho dome

Max Verstappen
© Martin Trenkler
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík13. 6. 2023

Rokovania Maxa Verstappena s ostatnými tímami budú určite tvoriť samostatnú kapitolu v jeho autobiografii. Sú to okamihy, ktoré mohli zmeniť históriu tej či onej organizácie, ale nie je možné osedlať dva kokpity súčasne. Aj keď k spojeniu holandského pretekára s Red Bullom nedošlo za takých búrlivých okolností, ako napríklad v prípade Michaela Schumachera a Benettonu, je pravda, že s konkurenciou aktívne rokoval.

V roku 2014 patril mladučký Max Verstappen k najžiadanejším jazdeckým prospektom na svete. Hviezda motokárových šampionátov sa vtedy prebíjala vo Formule 3 a získavala pozornosť stále väčších a väčších mien. Spolu so svojimi zástupcami, ktorých viedol jeho otec Jos, aktívne hľadali miesto v najvyššej motoristickej triede a dvakrát sa stretli aj so šéfom Mercedesu Totom Wolffom.

„Hovoril som s Josom a Huubom Rothengatterom (Josovým manažérom počas jeho pretekárskej kariéry, pozn. red.), ktorí ma navštívili v mojej kancelárii v Brackley. V tom čase musel Max končiť svoje pôsobenie v motokárach, tesne pred prestupom do Formuly 3,“ spomína Wolff pre ESPN.

„Potom sme spolu hovorili, keď ma Max a Jos navštívili u mňa doma vo Viedni. Pár hodín sme spolu diskutovali o budúcnosti,“ povedal šéf Mercedesu.

V tom čase však nemal o holandského mladíka veľký záujem. Jednak mu chýbal spriatelený tím, kde by mohol začať kariéru v F1, a takisto absentovala nejaká jazdecká akadémia Mercedesu vo svojej súčasnej podobe, ktorá by si mladého Verstappena vzala pod krídla.

„Či ľutujem, že som Maxa nezískal? Určite áno, ale vtedy to neprichádzalo do úvahy. S našou jazdeckou dvojicou sme boli veľmi spokojní. Keď odišiel Nico Rosberg, uvoľnil sa Valtteri a Max v tom čase už nebol k dispozícii,“ povedal Wolff.

Predstava Maxa Verstappena a Lewisa Hamiltona v jednom tíme bude z fanúšikovského hľadiska vždy lákavá. „Fungovalo by im to spolu? Možno nie,“ premýšľa nahlas Wolff.

„Lewis je však odjakživa jazdec Mercedesu, takže túto ťažkú otázku som si nikdy nemusel položiť. Všetko sa deje z nejakého dôvodu.“

„Mal som dvoch jazdcov a žiadnu dohodu s juniorským tímom, takže bolo jasné, že Toro Rosso je presne tým, čo hľadali. Rozhodli sa správne. Naše kontakty boli vždy priateľské, ale nikdy potom sme už nediskutovali o jazdení,“ hovorí Wolff, ktorý bráni svoje rozhodnutie aj tým, že Verstappen svojimi výkonmi vo Formule 3 neobrátil svet naruby.

„Myslím si, že v tom čase nebol okolo Maxa veľký humbuk, pretože s tímom Van Amersfoort v tom roku nevyhrali titul. Bol to Esteban Ocon, ktorý mal konkurencieschopnejšie auto. Až keď niekto príde do Formuly 1 a dospieva tam, môžete povedať, že je skutočný šampión a výnimočný jazdec. Predtým tu boli Lewis, Michael Schumacher a pred nimi Ayrton Senna. Bolo jasné, že Max bude pokračovať v ich šľapajach? Nie, vtedy to ešte nebolo jasné,“ povedal Wolff.