fb pixel
logo F1online.sk

Bottas spomína na ťažké začiatky: Tréning do odpadnutia a porucha príjmu potravy

Valtteri Bottas
© DPPI/Sauber Media Hub
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík6. 2. 2023

Splnenie životného sna pre mnohých znamená vzdať sa úplne všetkého – vrátane vecí, ktorých ste sa nikdy nechceli vzdať. Taký Valtteri Bottas ako mladík trénoval v snahe dosiahnuť svoj cieľ tak tvrdo, až to viedlo k psychickým problémom a poruche príjmu potravy.

Vzostup fínskeho pretekára bol pomerne raketový. V tých časoch ešte nebolo úplne neobvyklé, aby juniorský jazdec vynechal rok vo Formule 2 (vtedy ešte GP2) a naskočil rovno do Formuly 1. V sezóne 2011 sa Bottas stal šampiónom Formuly 3 (vtedy ešte GP3) a nasledujúci rok už strávil prípravou na svoju budúcnosť v F1, keď pracoval ako rezervný jazdec Williamsu. Súťažný debut prišiel o rok neskôr a nebolo to úplne najpríjemnejšie obdobie v živote mladého pretekára.

„Trénoval som do úmoru, psychického aj fyzického,“ spomína Bottas pre Helsingin Sanomat. „Celé sa mi to vymklo spod kontroly a stala sa z toho závislosť.“

„Nediagnostikovali mi síce poruchu príjmu potravy, ale rozhodne som nejakou formou trpel,“ dodal.

V úsilí schudnúť sa mladý Valtteri uchyľoval k drastickým metódam, nie nepodobným tým, ktorými trpia aj „obyčajní ľudia“ v snahe zhodiť pár kíl. Jedenie varenej brokolice a tvrdý tréning však boli prudko kontraproduktívne.

„Nebolo to veľmi zdravé,“ spomína Bottas. „Chcel som však byť najlepší a cítil som, že to musím urobiť. Ak tím povie, že musím vážiť 68 kíl a moja prirodzená váha je 73 kilogramov, tak urobia všetko preto, aby to dostali.“

„Potreboval som pomoc psychológa, aby som sa z toho dostal. Jeho prvý záver bol, že sa zo mňa stal robot, ktorý len chce dosiahnuť svoj cieľ a nič pri tom necíti. To ma vystrašilo. Je pritom pravdou, že v tom čase som nemal v živote nič okrem Formuly 1,“ povedal Bottas.

To však nebolo naposledy, čo fínsky pretekár vyhľadal odbornú pomoc. K tomuto kroku pritom vyzýva všetkých, ktorí si prechádzajú súženiami. Pridáva sa k zástupu jazdcov, ktorí hovoria o duševných problémoch a potrebe vyhľadať pomoc.

„Moja posledná sezóna s Mercedesom bola taktiež náročná. V stávke bola moja budúcnosť a nevedel som, za ktorý tím budem jazdiť. Požiadať o pomoc druhých bol veľký krok. Myslíte si o sebe, že ste tvrdý a nepotrebujete pomoc, dokážete sa predsa o seba postarať sám. Profesionál však vie klásť správne otázky a otvoriť množstvo zámkov. Nie som jediný, ktorý má občas ťažkosti,“ dodal Bottas.

Súvisiace články