logo F1online.sk

Grosjean má pre šéfov v F1 tip: Dajte šancu McLaughlinovi, je výborný!

Scott McLaughlin
© Twitter/Team Penske
Matúš Pavlík
Matúš Pavlík21. 12. 2022

Americká séria IndyCar nie je predmostím do Formuly 1, čo je pre mnohých dosť nepochopiteľné. Z tohto náročného a plne profesionálneho šampionátu neprenikol žiadny pilot do Formuly 1 už dlhé roky, čo je možno škoda, pretože by to bolo zaujímavé sledovať. Na druhej strane, mnohí vyslúžilci z F1 odchádzajú do Ameriky, patrí k nim aj Romain Grosjean, ktorý vyslal šéfom vo Formule 1 odkaz, aby vyskúšali istého donedávna neznámeho Novozélanďana.

Francúzsky pretekár má za sebou dva roky v Amerike a tamojšie pomery už pozná celkom dobre. Pozná aj pilota tímu Penske Scotta McLaughlina, ktorý bol v čase svojho príchodu do Ameriky pomerne neznámy.

Doma na Novom Zélande a v Austrálii však patril medzi superhviezdy. Trikrát po sebe sa stal šampiónom tamojšej Supercars Championship a v roku 2019 vyhral aj legendárny Bathurst. Koncom roka 2020 sa presunul do Ameriky, kde sa vypracoval medzi najväčšie hviezdy. IndyCar pritom nie je šampionát, ktorý by bol milosrdný k novicom, no 29-ročný rodák z Hamiltonu skončil už vo svojej druhej sezóne na celkovom štvrtom mieste.

„Keď Alex Palou jazdil v Austine s McLarenom v prvom tréningu, bol o nejaké dve alebo tri desatiny pomalší než Lando Norris na rovnakých pneumatikách, čo je naozaj veľmi dobrý výsledok,“ povedal Romain Grosjean pre MotorSport Magazine, na ktorý odkazuje portál RACER.

„Pri Coltonovi Hertovi treba vnímať širší obraz. Má rýchlosť a schopnosti, aby sa presadil v F1, ale keď sa pozriete na jeho kariéru, tak nikdy nezískal titul. Rozumiem teda, prečo nemá body na zisk superlicencie, keďže nezískal titul v Indy Lights alebo IndyCar, takže prečo mu máme dávať body, keď ich nemá?“

„Sú tu však veľmi talentovaní jazdci. Jeden, ktorý ma ohromil najviac, je Scott McLaughlin. Myslím si, že by mal dostať šancu otestovať F1, určite by bol rýchly. Ten chalan je naozaj výborný!“ prehlásil Grosjean.

McLaughlin jazdil v uplynulých dvoch sezónach s tímom Penske, ktorý ročník 2022 úplne opanoval. Napriek menším skúsenostiam sa dokázal vyrovnať svojim tímovým kolegom a dnes už v podstate legendám IndyCar Willovi Powerovi a Josefovi Newgardenovi. Tri víťazstvá a sedem pódií sú toho najlepším dôkazom. Grosjean preto verí, že by to zvládol aj v F1.

„Rozhodné áno. Keď si uvedomíte, že si po toľkých rokoch v Austrálii počína tak dobre aj v IndyCar, tak je to prirodzené. Myslím si, že IndyCar funguje trochu inak ako F1 a tu potrebujete skúsenosti v pretekoch. Preto sa v IndyCar tak darí starým chlapcom. Preteky sú tu náročné a konkurencia je na veľmi vysokej úrovni,“ hovorí Grosjean.

„Nemôžete ísť do kvalifikačného kola s tým, že vám stačí 95 percent, pretože máte dobré auto. Nestačilo by to. Do každého kola musíte ísť na 100 percent, čo je výzva, ale tiež celkom zábava,“ dodal Grosjean.