Verstappen je jeden z najrýchlejších pilotov vôbec, hovorí Norris | Magazín F1 - F1online.sk

Verstappen je jeden z najrýchlejších pilotov vôbec, hovorí Norris

fotka k článku undefined
zdroj: Red Bull Content Pool

Ako budeme kariéru Maxa Verstappena hodnotiť po rokoch? Je takmer isté, že po tejto sezóne bude mať na konte dva tituly majstra sveta, čo sa v dejinách podarilo len šestnástim ďalším pilotom. Okrem toho zvíťazil celkovo 31-krát, lepší sú v tejto štatistike už len šiesti muži. Aj pilot McLarenu Lando Norris radí holandského pretekára „tam hore“ medzi tých najlepších.

Jedno víťazstvo Maxa delí od vyrovnania Fernanda Alonsa, ktorý sa v počte víťazstiev momentálne nachádza na šiestom mieste historických tabuliek. Iste, každý takýto zápis treba vnímať v kontexte určitej doby, keďže v dávnych dobách sa každý rok nejazdilo toľko veľkých cien. Stále je to však pozoruhodné číslo, keď uvážime, že Max v piatok oslávi 25. narodeniny a v nedeľu možno aj druhý titul majstra sveta.

„Odviedol úžasnú prácu – veľmi pôsobivú. Podobne ako Lewis Hamilton v minulých rokoch. Keď máte auto, ktoré dokáže dosahovať takéto výsledky a vyhrávať preteky, ste to vy, kto má využiť svoju príležitosť,“ povedal pre Sky Sports Lando Norris.

„Dokonca aj v prvom, druhom a treťom tréningu jazdí Max na limite, nikdy nie pod ním. V prvom tréningu pri svojom prvom pokuse za celý deň sú jeho časy rýchlejšie, než aké my dokážeme zajazdiť, dokonca aj v kvalifikácii!“

„Je to jeden z najtalentovanejších jazdcov, aký kedy bol vo Formule 1 a tiež jeden z najrýchlejších. Nepochybujem o tom, že tento rok získa svoj druhý titul a v budúcnosti pravdepodobne pridá ešte niekoľko ďalších,“ dodal Norris.

Ten sa s Maxom pozná veľmi dobre. Obaja patria k tej istej generácii, hoci Lando je o dva roky mladší, takže sa na trati nestretávali tak často. Aj Norris je však odborníkmi hodnotený ako veľmi talentovaný pretekár. V kariére však zatiaľ nemal v rukách auto, s ktorým by to mohol pretaviť do väčších úspechov.

„Niekedy musíte vedieť, že nevyhráte preteky o jeden, dva, tri, päť alebo desať rokov, ale vaša príležitosť príde možno až o dvanásť rokov. Niekedy to je frustrujúce, pretože máte pocit, že v niektorých obdobiach by ste si zaslúžili viac. Bez ohľadu na to, koľko tvrdej práce ste do toho vložili, príde chlapík, ktorý úplne v pohode zajazdí tie najľahšie preteky a vyhrá. Vy sa naproti tomu spotíte a zajazdíte najťažšie preteky v živote, na konci ktorých skončíte na ôsmom mieste,“ hovorí Norris.

„Nikdy som na nikoho nemal ťažké srdce, pretože si asi zaslúžil byť v tejto pozícii. Musíte len veriť, že o niekoľko rokov alebo niekoľko pretekov príde vaša príležitosť,“ dodal britský pretekár.