Bottas bol v predposlednom kole pomalší o dve a pol sekundy, snažil sa „minimalizovať riziká“ | Magazín F1 - F1online.sk

Bottas bol v predposlednom kole pomalší o dve a pol sekundy, snažil sa „minimalizovať riziká“

Valtteri Bottas
zdroj: Twitter/Mercedes

Posledné dve kolá na Red Bull Ringu priniesli naozaj neskutočnú drámu. Kvôli penalizácii Lewisa Hamiltona museli niektorí zúčastnení do cieľa naplno šprintovať. Pilot McLarenu Lando Norris na to šliapal ako šialenec a za dve kolá zredukoval stratu na Hamiltona zo 6,5 na 4,8 sekundy.

McLarenu sa tak podarilo dostať na pódium druhýkrát z posledných troch veľkých cien, no ako sa to stalo? Okrem toho, že Lando a jeho tím aktivovali všetky „párty módy“ a mladý Brit predviedol neskutočnú jazdu, mu možno pomohlo aj podcenenie situácie zo strany Mercedesu. Majstrovský tím akoby zabudol, že ide o dôležité body. Nepočuli sme žiadnu horúčkovitú komunikáciu a neprišla ani tímová réžia. A čo viac, líder Valtteri Bottas bol v predposlednom kole o dve a pol sekundy pomalší. To pochopiteľne nasmerovalo pozornosť jeho smerom. Mohol takto sabotovať svojho tímového kolegu?

Na obranu Valtteriho treba povedať, že dve kolá pred koncom zaviali v prvej zákrute žlté vlajky, kvôli odstúpeniu Daniila Kvjata, čo samozrejme núti jazdca dať nohu z plynu. Okrem toho Fín odôvodnil spomalenie i snahou získať bonusový bod za najrýchlejšie kolo v poslednom okruhu.

„Ako líder sa snažíte minimalizovať riziká a samozrejme, boli dvojité žlté vlajky, čo vás stojí tak sekundu, možno aj viac,“ povedal Bottas, ktorý v nedeľu tiež poukázal na to, že ostatní zrejme počas žltej fázy spomalili menej (pri Norrisovom prejazde už žlté vlajky signalizované neboli, pozn. red.). „Tiež som vedel, že stále mám šancu zajazdiť najrýchlejšie kolo pretekov, bolo by hlúpe to aspoň neskúsiť, aj keď sme nemohli využívať obrubníky, takže som v tom kole nabíjal batérie.“

Sám Lewis Hamilton sa postavil za svojho kolegu. Šesťnásobný šampión neverí, že by Bottas niečo také urobil. „Na niečo také by som ani nepomyslel. Viem, že nič také by nespravil. Je to čistokrvný pretekár a vyhrať chce zaslúžene.“

Ešte treba pripomenúť, že Bottas svojmu kolegovi nepomohol ani v sobotu, keď svojim výjazdom mimo trať spôsobil žlté vlajky. Fín však ubezpečil, že vzťahy v tíme sú veľmi dobré.

„Nejaké incidenty alebo smolné situácie niekedy prídu. Určite viete, že vo Formule 1 sa môže prihodiť veľa vecí. Rozoberali sme to na brífingu, otvorene sme sa o všetkom porozprávali. Lewis, tím aj ja sme preteky ešte raz rozobrali, každý zo svojho uhla pohľadu a nie je medzi nami žiadne napätie, aspoň ja o tom neviem,“ povedal Bottas.

„Lewis je veľmi skúsený. Vie, že takéto veci sa stávajú, takže žiadne trenice ani nič podobné medzi nami nie sú. Koniec koncov, pre tím to bol dobrý výsledok, aj keď samozrejme mohol byť lepší, no vedieme pohár konštruktérov a preteky sme vyhrali. Sezóna mohla začať aj horšie,“ uzavrel Bottas.

Možno vás zaujme

Komentáre