logo F1online.skF1online.sk

Aká je budúcnosť DRS? Podľa Wolffa je to „fantastická súčasť šou“

Sergio Pérez s DRS
© Red Bull Content Pool
Ladislav Király
Ladislav Király18. 8. 2021

Od roku 2022 uvidíme vo Formule 1 celkom nové monoposty s výrazne odlišnou aerodynamikou. Zachovajú si však DRS, teda nastaviteľné, respektíve sklopiteľné zadné krídlo. Táto vec sa nestretla s pochopením všetkých fanúšikov, ktorí sa pýtajú, či vôbec bude potrebné. Veď predbiehanie by vďaka novým autám malo byť jednoduchšie.

Treba povedať, že na modeli auta, ktorý bol predstavený v Silverstone, sme DRS nevideli. Vedenie športu ho však napriek tomu chce ponechať a minimálne v roku 2022 teda na autách bude.

„Zachovanie DRS je dobrá myšlienka hlavne v prípade, že autá po príchode na trať nebudú fungovať tak, ako sa vopred predpokladá,“ povedal šéf McLarenu Zak Brown. „Podľa toho, čo mi všetci hovoria – či už z môjho tímu alebo zvonku – každý si myslí, že nové pravidlá budú fungovať. Ale kým neprídeme na trať, tak to nevieme s určitosťou potvrdiť.“

„Takže to, že si spočiatku ponecháme DRS, je dobrý nápad. Počkajme si, kým autá prídu na trať a budeme múdrejší. Dozvieme sa, či to funguje tak, ako by malo. Alebo potrebujeme nejaké úpravy? Potrebujú autá DRS? Alebo ho budú potrebovať len na kratšie časové obdobie?“

Odpovede na tieto otázky nepoznáme a Brown situáciu prirovnal k silverstonskému šprintu. „Je to podobné, ako pri šprinte. Prešli sme si množstvo dát, náčrtov a vizualizácií, ale kým to neuvidíme na trati, tak v skutočnosti nevieme. Každý uvažuje konceptuálne a myslí si, že to, čo bolo vopred pripravené a naplánované, bude fungovať. Ale kým neprídeme na trať, tak nevieme,“ dodal Brown.

O svoj názor na situáciu bol požiadaný aj šéf Mercedesu Toto Wolff. „DRS bolo zavedené preto, lebo autá boli po stránke prítlaku mimoriadne efektívne a po stránke výkonu veľmi vyrovnané, takže sa nedokázali nasledovať,“ skonštatoval.

„DRS efekt je niečím, čo podľa mňa nie je celkom dobre pochopené,“ pokračoval Wolff. „Podľa mňa je to aerodynamické zariadenie, ktoré z pohľadu športu považujem za pomerne atraktívne. Ale ak budeme v budúcnosti vedieť súperov lepšie nasledovať, môže byť DRS odrazu obstarožné. Dnes je však fantastickou súčasťou šou.“

Súvisiace články

Diskusia