Grosjean: Je neakceptovateľné, aby pilot zarábal 40 miliónov | Magazín F1 - F1online.sk

Grosjean: Je neakceptovateľné, aby pilot zarábal 40 miliónov

Romain Grosjean
zdroj: Haas Media

Je správne, aby jeden pilot bral desiatky miliónov eur, zatiaľ čo iné tímy musia celé vyžiť len z trojnásobku tejto sumy? K otvoreniu tejto otázky došlo v piatok večer na Red Bull Ringu. Romain Grosjean je proti vyplácaniu horibilných súm na účty jazdcov.

“V rámci GDPA sme mali tento rozhovor,” prezradil Romain Grosjean. Návrh zaviesť strop aj na odmeny jazdcov však nemal stopercentnú podporu. “Niektorí s tým súhlasili, iní boli proti.”

“Ja si myslím, že je neakceptovateľné, že zatiaľ čo Lewis Hamilton zarába viac ako 40 miliónov ročne, iní jazdci dostávajú za rovnakú prácu len 150-tisíc eur,” konštatuje pretekár Haasu.

Na druhej strane však treba povedať aj to, že marketingová hodnota takého Lewisa Hamiltona či Sebastiana Vettela je výrazne vyššia ako nováčika, o ktorom doteraz vedel len málokto. Z tohto dôvodu by sa Formula 1 mala správať trhovo — ak je o jazdca záujem, nech dostane viac.

Grosjean si uvedomuje aj tento druhý pohľad a zamýšľa sa nad tým, či by takýto model neznížil motiváciu spoločností investovať do budúcnosti potenciálnych hviezd. “Padol aj argument o tom, že ak by sme obmedzovali platy jazdcov, narušili by sme tým celý rebríček začínajúcich pretekárov v motoršporte.

“Kto by zainvestoval do mládežníckeho programu, ak by tie peniaze nedostal späť v podobe podielu z jazdcovej mzdy?” pýta sa. “Toto je predmetom diskusie.”

“Ja osobne som nebol proti nápadu, aby mali aj mzdy jazdcov nejaký strop. Ale určite potom vyvstáva otázka, ktorý výrobca alebo manažér by sa tu rozhodol minúť celý majetok na nejakého jazdca, keby si mohol vziať 20 percent len z tejto ohraničenej sumy. Tie peniaze by nikdy nedostal späť,” uzavrel Grosjean.

Možno vás zaujme

Komentáre