Chcem podporiť F1online.sk
..

Ako bude vyzerať Mercedes v budúcnosti? Vysvetľujú Wolff, Hamilton i Bottas

zdroj: Pirelli Motorsport
Milan Kubala
29. júna 2020, 13:35

Novinky z továrne Mercedesu poriadne prebudili celý kolotoč Formuly 1. Prekvapivou zmenou v lakovaní chce Mercedes zareagovať na svet, v ktorom cítiť blížiacu sa zmenu. Verí, že podobne ako v boji proti koronavírusu, v ktorom Mercedes prispel pri vývoji technológií pre dýchacie prístroje, dokáže priložiť ruku k dielu aj v otázke rasizmu a nerovnosti.

Posledné týždne Mercedes využil aj na to, aby sa zamyslel nad súčasnou podobou tímu. V oficiálnom vyjadrení skonštatoval, že etnické menšiny tvoria v tíme len tri percentá, nuž a znepokojujúci má byť aj podiel žien, ktoré obsadzujú len dvanásť percent pozícií.

“Nedostatočná diverzita ukazuje, že musíme prísť s novými spôsobmi, ako prilákať nové talenty z najrôznejších častí spoločnosti, ktoré teraz neoslovujeme. Vieme, že náš tím bude silnejší, ak dokážeme pritiahnuť talenty z najširšieho možného záberu spoločnosti,” píše sa v stanovisku Mercedesu.

A ako na to v Mercedese pôjdu? Ešte pred koncom ročníka predstavia nový program s názvom Diverzita a inklúzia. Chcú v ňom hovoriť viac o svojich zamestnancoch, podrobiť celý náborový a vývojový proces dôkladnej analýze či spolu s vedením Formuly 1 uľahčiť hľadanie si zamestnania v športe. Chcú tiež cielene vzdelávať talentovaných ľudí zo slabo zastúpených skupín obyvateľstva, ktorí budú mať záujem dostať sa až do Formuly 1.

“Rasizmus a diskriminácia nemajú žiadne miesto v našej spoločnosti, našom športe a ani v našom tíme,” vyhlásil Toto Wolff, šéf Mercedesu. “Veriť však v správnu vec nestačí, pokiaľ zostaneme potichu. Chceme využiť náš hlas, aby sme prehovorili o rovnosti. Preto budú strieborné šípy počas celého roka 2020 jazdiť v čiernom, aby sme ukázali naše odhodlanie prispieť k väčšej diverzite v našom tíme i športe.”

Hlavnou postavou Mercedesu v spomínanom boji je, prirodzene, Lewis Hamilton, ktorý pred pár dňami odštartoval aj svoju vlastnú komisiu, ktorá bude rovnako podporovať mladých ľudí z menšín. Pridá sa však i Valtteri Bottas, obaja jazdci si napríklad zmenia dizajn prilieb a obaja dostanú čierne kombinézy.

“Je dôležité využiť túto chvíľu na to, aby sme sa všetci — jednotlivci, značky, spoločnosti — naučili, ako prispieť k reálnej a zmysluplnej zmene v otázke rovnosti a inklúzie,” pokračoval Lewis Hamilton. “Ja som osobne zažil rasizmus a videl som aj to, ako ním trpela moja rodina a priatelia. Keď volám po zmene, hovorím to zo srdca.”

Hamilton prezradil, že sa o celej veci bavil aj s Totom Wolffom a vedením Mercedesu a požiadal ich o pomoc. “Chcel by som sa poďakovať Totovi a správnej rade Mercedesu za to, že si ma vypočuli, porozprávali sa so mnou a pochopili moje skúsenosti a zanietenie. Chceme zanechať odkaz, ktorý pôjde až za hranice nášho športu.”

Nuž a napokon pridal pár slov aj Valtteri Bottas: “Formula 1 je svet, ktorý je definovaný výkonmi, no ľuďom, ktorí pochádzajú z iných komunít, ktoré nie sú tradičnou súčasťou športu, dáva do cesty prekážky. Vieme, že náš tím bude silnejší, keď bude reprezentatívnejšie odrážať spoločnosť, ktorej sme súčasťou. Je dôležité, aby sme boli jednotní. Rasizmus a diskriminácia nemajú miesto v našom športe ani v spoločnosti. Som hrdý na to, že som mohol spolu s tímom, Lewisom a spoločnosťou Mercedes-Benz prispieť k vyslaniu tohto dôležitého odkazu.”

Možno vás zaujme

  Načítavam...

Komentáre