logo F1online.skF1online.sk

Zomrel najstarší žijúci pilot F1. Hermano da Silva Ramos pretekal s Fangiom i Mossom

Gordini s číslom 30 Hermana da Silvu Ramosa
© Wikimedia Commons
Matúš Pavlík
Matúš Pavlíkdnes 16:08

Svet pomaličky stráca pamätníkov úplných začiatkov Formuly 1. Náš šport bol v 50. rokoch súbojom gladiátorov, ktorí sa bez pásov či ochranných prostriedkov vrhali do boja. Dnes je to už viac ako 70 rokov, takže je pochopiteľné, že pamätníci tejto éry postupne vymierajú. Vo veku sto rokov zomrel v pondelok Hermano da Silva Ramos.

Parížsky rodák bol iba tretím Brazílčanom vo Formule 1. V dobe, keď vlajku latinskej Ameriky držal predovšetkým Argentínčan Juan Manuel Fangio, zostávala Brazília skôr v úzadí. Prvý Brazílčan Chico Landi, jeho krajan Gino Bianco a Hermano da Silva Ramos však odštartovali tradíciu v krajine, ktorá dala svetu Emersona Fittipaldiho, Ayrtona Sennu a ďalšie skvelé mená.

Silva Ramos je pre fanúšikov Formuly 1 skôr neznámy. V rokoch 1955 a 1956 nastúpil so slávnym tímom Equipe Gordini na sedem veľkých cien. Na Veľkej cene Monaka v roku 1956 bol klasifikovaný na bodovanom piatom mieste. Aj keď na víťazného Stirlinga Mossa v konečnom účtovaní stratil sedem kôl, pred ním sa v ten deň umiestnila pretekárska smotánka – okrem Mossa aj Peter Collins, Juan Manuel Fangio či Jean Behra.

Ramos mal v ten deň v Monaku 30 rokov a na vtedajšie pomery Formuly 1 bol v podstate mladíkom. Zlomový okamih v kariére pamätníka tragédie v Le Mans v roku 1955 prišiel v máji 1957, keď zahynul jeho dobrý priateľ Alfonso de Portago. Ramos následne informoval Gordini, že sa neúčastní na nadchádzajúcej Veľkej cene Monaka.

Do kokpitu sa však napokon vrátil vo Formule 2 s Cooperom, pretekal aj s Ferrari v pretekoch športových automobilov a vrátil sa aj do Le Mans. V roku 1960 napokon v Rio de Janeiro absolvoval svoje posledné preteky. Vo veku 35 rokov ukončil kariéru a žil skôr v ústraní, živil sa v elektronickom priemysle a obchodom s nehnuteľnosťami.

Hermano da Silva Ramos zomrel v pondelok vo veku úctyhodných sto rokov doma na juhozápade Francúzska.

Po jeho smrti zostávajú poslednými pamätníkmi začiatkov Formuly 1 97-ročný Belgičan André Milhoux, ktorý v Nemecku v roku 1956 štartoval do svojej jedinej veľkej ceny práve s tímom Gordini, a David Piper, ktorý sa v rokoch 1959 a 1960 zúčastnil dvoch veľkých cien. Najstarším žijúcim veteránom F1 98-ročný John Rhodes, ktorý štartoval na Veľkej cene Veľkej Británie v roku 1965.

Súvisiace články

Diskusia